Otevřete všechny obchody, vyzval Klaus ml. premiéra Babiše. A přidali se další

22.02.2021 15:25

Ústavní soud dnes rozhodl o tom, že uzavření malých obchodů bylo v rozporu s Ústavou. Na vládu Andreje Babiše se tak spustila lavina kritiky, ale také jasný vzkaz: Ctěte Ústavu a otevřete obchody.

Otevřete všechny obchody, vyzval Klaus ml. premiéra Babiše. A přidali se další
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Václav Klaus ml.

„Stát nejde řídit metodou pokus, omyl. Vláda svým i podle Ústavního soudu chybným rozhodnutím poškodila tisíce především menších a středních živnostníků a podnikatelů. Trikolóra je pro otevření všech obchodů a služeb za stejných hygienických opatření pro všechny," uvedl předseda Trikolóry Václav Klaus ml. „Vláda se při „řízení“ pandemie rozhoduje bez jakýchkoliv dat. Vláda neměla žádná data, že se v malých obchodech nakazí více či méně lidí než ve velkém obchodu, i přesto malé obchody a služby zavřela. Podobné počínání vlády vidíme i ve školství. Žáci první a druhé třídy do školy mohou, třeťáci ne. Vláda nemá žádné data, o kolik víc je nakažených prvňáků než třeťáků… I přesto nechává školy zavřené,“ připomněl Klaus ml. 
 
 
Ve svých vyjádřeních byl velmi rázný také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Vláda by měla co nejrychleji zrušit aktuální omezení, jeho protiústavnost je stejná jako u toho, které Ústavní soud zrušil. Vláda musí neprodleně přijít s nabídkou náhrady škody uzavřeným obchodům,“ uvedl Prouza. 
 

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8985 lidí
 
„Máme to černé na bílém. Vláda jednala v zásadním rozporu s Ústavou a cíleně tak likvidovala a šikanovala živnostníky a drobné podnikatele,“ komentoval verdikt ústavního soudu předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek, který připomněl, že ještě na sklonku minulého roku se ministr obrany a člen krizového štábu Lubomír Metnar zaštiťoval odbornými analýzami, které měly potvrzovat, že se virová nákaza šíří nejrychleji právě v maloobchodech. „Tyto analýzy nikdy nepředložil a nebyly předloženy ani jako důkaz pro rozhodování soudu. Soud naopak konstatoval, že z žádného relevantního zdroje není patrné, na základě čeho vláda rozhodovala,“ připomněl Bábek s tím, že rozhodnutí zavřít malé obchody vláda znovu nijak neodůvodnila. „Podnikatelské odbory tedy požadují okamžité zastavení restrikcí a nápravu stavu. Tedy plné otevření všech obchodů, bez rozdílu,“ dodal Bábek. 
 
Podobně se na věc dívá také předseda Strany soukromníků Petr Bajer. „Nejen Ústavní soud zarazila neschopnost a neochota vlády vysvětlit, proč svými opatřeními omezila provoz značné části maloobchodu, zatímco další část tohoto odvětví mohla na základě výjimek fungovat. Omezení, které platilo do 14. února, proto zrušil jako protiústavní. Aktuální opatření je úplně stejné jako to zrušené. Jsme tedy přesvědčeni o tom, že vláda musí během několika dnů otevřít obchody a zabránit tak dalším ekonomickým škodám. Zdravotní rizika jsou dle výzkumu týmu profesora Omara Šerého minimální,“ argumentoval Petr Bajer. 
 
„Už dlouho říkáme, že nefunguje a dlouhodobě poukazujeme na neústavnost chování vlády. Dnes neústavnost zavření maloobchodů konstatoval i Ústavní soud,“ doplnil Libor Vondráček, předseda Svobodných. 
 

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…