Pád vlády nehrozí, ujišťoval na ČT Bartoš. Ale Gazdík s Polčákem by měli z politiky zmizet úplně

23.6.2022 9:38 odp.

Korupční kauza Dozimetr, spojená s hnutím STAN, dál dopadá na vládu. Stále není jasné, kdo nahradí Petra Gazdíka (STAN) na postu ministra školství a jestli neproběhne širší rekonstrukce vlády. Místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš v pořadu Interview ČT24 řekl, že pád vlády nehrozí. Rozhodně by ale Stanislava Polčáka vyzval k rezignaci na post europoslance a Petra Gazdíka k rezignaci na mandát poslance. Dále Bartoš zmínil, zda Piráti budou souhlasit s restrukturalizací společnosti ČEZ.

Pád vlády nehrozí, ujišťoval na ČT Bartoš. Ale Gazdík s Polčákem by měli z politiky zmizet úplně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Bartoš uvedl, že Piráti nechtějí odchod hnutí STAN z vlády: „Nechceme to, ani jsme to nikdy nedeklarovali. Ta kauza je samozřejmě pro tu koalici nepříjemná. Setkali jsme se se zástupci hnutí STAN, s Vítkem Rakušanem. STAN přijal opatření, ať je to rezignace Petra Gazdíka a pozastavení členství Stanislava Polčáka, i když vzhledem k jeho historii bych šel ještě dál,“ poznamenal šéfpirát.

Měl by podle Bartoše rezignovat Polčák na post europoslance? „Já bych ho vyzval k rezignaci, kdybych měl takovou pozici, udělal bych to,“ řekl jasně místopředseda vlády.

  • Celý záznam pořadu najdete ZDE

Bartoš si dle svých slov uvědomuje si, že „pro vládu by mohlo být toxické“, když Petr Gazdík zůstává poslancem: „Já jsem na pondělním setkání se zástupci STAN, kde byli Jakub Michálek a Olga Richterová, říkal, že by asi bylo správné, aby to mělo až takovýto konec,“ podotkl s tím, že Gazdík o vztahu s Redlem cíleně mlžil a mnohé může ještě odhalit jeho šifrovaný telefon, přes který s dnes již obviněným Redlem komunikoval.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

„Očekávám, že nám STAN oznámí jméno nového ministra školství. Je to místo, které je v koaliční smlouvě domluvené pro STAN, tedy doufám, že ten kandidát bude představen a doufám, že to bude dobrý kandidát,“ dodal ministr pro místní rozvoj.

Co se týká Víta Rakušana, ten by měl prý dál zastávat post ministra vnitra: „Já nevidím důvod pro to, aby dál ministrem vnitra nebyl. Vít Rakušan nezasahuje do šetření, kauza se rozjela a nikdo ji neovlivňoval. Po rekonstrukci vlády tu spíše volalo hnutí ANO a některá média,“ poznamenal Bartoš.

O aktérech kauzy se už vědělo dříve. Piráti se na ně prý ptali, už když vstupovali do koalice s hnutím STAN, byli prý ujištění, že kauza není živá a že neexistují další vazby: „Byli jsme ujištění, že ne. Evidentně nám v tom pravdu neříkal ani Petr Gazdík, ani pan Polčák.“

Bartoš se věnoval i včerejšímu projevu premiéra Petra Fialy, který byl kritizován, že stále více bobtnající kauze Dozimetr nevěnoval ani pár slov. Neměla od předsedy vlády zaznít omluva veřejnosti? „Ne. On nic nezpůsobil. Je s tím konfrontován několikrát denně. Myslím, že informace o hrozící energetické krizi, o úsporném tarifu a o plánech vlády na nadcházející zimu byly důležitější než ta kauza,“ sdělil, že koalice žádné omluvy neplánuje.

Premiér Petr Fiala dnes po zasedání Rady EU hovořil o restrukturalizace společnosti ČEZ, která by mohla proběhnout zhruba do dvou let. Cílem je podle něj zemi energeticky zabezpečit. „Já neznám ty detaily, jak to má být. Myslím, že v momentě, kdy nejsou známy detaily, to nelze jasně říci,“ odvětil na dotaz, zda Piráti s restrukturalizací ČEZu souhlasí.

„Pokud jediným řešením na energetickou krizi bude, že stát bude skutečným majitelem některých energetických zdrojů, tak pojďme do tohoto řešení. Chtěl bych ale, aby tohle leželo na stole, aby se vědělo, jaké to bude mít pokračování, protože to je velká operace,“ doplnil šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…