Padělaný alkohol chutná mikroorganismům v čističkách. Pochutnají si i na metanolu

26. 9. 2012 23:25

Celníci likvidují padělaný alkohol v čistírnách odpadních vod. Tato metoda vyhovuje také mikroorganismům, alkohol jim přímo chutná. Experti se shodli na tom, že tímto způsobem může být zlikvidován také pančovaný alkohol obsahující metanol.

Padělaný alkohol chutná mikroorganismům v čističkách. Pochutnají si i na metanolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čistička

Čističky vod by tak mohly posloužit k odstranění nebezpečného metanolu. Serveru iHNed.cz to potvrdila tisková mluvčí Prahy-venkov Štěpánka Zatloukalová. "U lahví zabavených v aféře metanol se nejdříve podá návrh na propadnutí věci a potom se zlikviduje standardním způsobem po domluvě s hygieniky," vysvětlila.

Žádné nebezpečí nehrozí, tvrdí odborníci. "Metanol se velice dobře rozkládá. Lití této látky do odpadu vůbec neškodí a je velmi pravděpodobné, že se zcela vypaří dříve, než kanalizací do čističky dorazí," informoval Ondřej Svoboda z Ústavu fyzikální chemie Vysoké školy chemicko-technologické.

Nebezpečí je nulové

Mikroorganismy, které se podílejí na čistícím procesu, se metanolem živí. I tisícilitrové množství se v kanalizaci naředí. "Pokud by se metanol vyléval přímo v čističkách, je nutné hlídat množství a zajistit, aby prošel řádným procesem čištění. Pokud ale skončí v kanálech, kde se zředí, je nebezpečí nulové," uvedl Luděk Bláha z Přírodovědecké fakulty v Brně.

Podobným způsobem se likviduje padělaný alkohol v Praze, Brně, Liberci i Plzni. Také v Opavě v roce 2008 celníci takto zlikvidovali dvacet tisíc litrů nekolkovaného alkoholu. Jde o běžný postup.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

19:57 Až budete, liberální demokraté, rozkopávat ty svíčky... Krutý výsměch Václava Klause mladšího

Poté, co aktivista ze spolku Kaputin Otakar van Gemund nad ránem do kamery TV Prima řekl, že Andrej …