Pajcnout neziskovky? Jiří Čunek v ČT předvedl ženě z neziskové organizace něco, co nechtěla zažít

08.08.2018 13:30

Ohlášená snaha ministryně financí Aleny Schillerové ušetřit několik miliard na podpoře neziskového sektoru vyvolala okamžitě ostrou reakci nejznámějších českých neziskových organizací v čele s Člověkem v tísni. Česká televize k tomu uspořádala debatu ve svém pořadu Devadesátka na ČT24. Kromě vozíčkáře z Centra Paraple byla pozvána ředitelka genderové neziskovky, která vysvětlovala, proč je nezbytné právě genderovou vyváženost financovat miliony ročně, a také hejtman zlínského kraje Jiří Čunek. Debata konzervativního lidovce s bojovnicí za práva žen dle očekávání stála za to.

Pajcnout neziskovky? Jiří Čunek v ČT předvedl ženě z neziskové organizace něco, co nechtěla zažít
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek
reklama

Ministyně financí chce omezit příspěvky pro neziskové organizace. Ze zhruba třinácti miliard, které dostaly vloni, mají přijít o tři miliardy.

Představou premiéra Babiše je, že peníze, které nejdou na sport a kulturu, budou přezkoumány, zda jsou rozdělovány skutečně účelně.

Fotogalerie: - Tváře Krymu

Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov alias chiru...
Pořádá tam každoročeně motorkářskou show
Barvy Nočních vlků
Motorkářská show se koná v objektu bývalé továrny ...
Zaldostanov byl lékařem a často navštěvoval Berlín
Premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

44%
56%
hlasovalo: 8764 lidí

Do studia ČT byl k okomentování pozván vozíčkář David Lukeš z neziskové organizace Centrum Paraple. „Tak jak se vám to poslouchá?“ ptal se jej moderátor. Lukeš vyjádřil naději, že jeho organizace by se to podle slov premiéra týkat nemělo. Jak ale dodal, Centrum Paraple každý rok musí čekat, kolik mu z veřejných prostředků bude přiděleno, a nikdy netuší dopředu, kolik to bude.

Moderátor doplnil přesnější čísla, ze kterých vyplynulo, že ze zmíněných třinácti miliard na neziskové organizace rozděluje téměř sedm na své dotační tituly ministerstvo školství, necelé čtyři miliardy ministerstvo práce a sociálních věcí a další resorty pak méně než tři čtvrtě miliardy.