Palachův požadavek na zrušení cenzury je stále nenaplněn, píše Procházková

10.02.2013 10:58

Spisovatelka Lenka Procházková, jež je veřejnosti známá především jako odpůrkyně církevních restitucí, vyjádřila v textu uveřejněném na serveru Britské listy pochopení pro výhrady komunistického poslance Miroslava Grebeníčka vůči důvodové zprávě k zákonu, podle něhož se den upálení Jana Palacha má stát významným dnem. Autorka zdůrazňuje, že současné koalici nesmí být dovoleno zkreslovat historii.

Palachův požadavek na zrušení cenzury je stále nenaplněn, píše Procházková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka Lenka Procházková, jedna z iniciátorek petice proti zákonu o církevních restitucích

Procházková v úvodu svého komentáře zdůrazňuje, že se pro ni stal smutný čin Jana Palacha celoživotním tématem.  "Při posledním rozloučení ve dvoraně Karolína, kam jsem šla se spolužáky, jsem byla natolik „mimo“, že jsem k rakvi zapomněla dát kytici. Snad se dá říct, že jsem k pochopení velikosti Palachova činu pak mnoho let teprve dorůstala," píše autorka. Později jeho příběh sepsala v románu "Slunce v úplňku". Díky tomu, že se tématu důkladně věnovala, ví mezi jiným, po čem Jan Palach volal ve svých dopisech před tím, než se změnil v planoucí pochodeň.

Vláda pokračuje v šíření dezinformací

Dopis obsahoval toliko dva požadavky. Prvním bylo okamžité zrušení cenzury a druhým okamžité zastavení šíření dezinformací. O boji  proti komunismu zde nezjistíme ani slovo.

"I důvodová zpráva, vysvětlující proč má být 16. leden významným dnem českého kalendáře, vyznívá jako dezinformace, když zamlčuje, že Jan Palach byl jedním z mnoha miliónů podporovatelů Pražského jara, že ale, na rozdíl od mnohých, nerezignoval na jeho ideály a že položil život za právo na svobodu slova. Jeho požadavek na zrušení cenzury zůstává nenaplněn i dnes a Pražské jaro je stále nebezpečným tématem. Nejen ve školách ale i v poslanecké sněmovně," zdůrazňuje spisovatelka.

A to je důvod proč sdílí výhrady komunistického poslance Grebeníčka, ačkoli ho jinak určitě nepočítá mezi své přátele. Stejně jako on upozorňuje, že se důvodová zpráva k zákonu může stát pramenem pro výzkum a utváření historické paměti. A současné koalici nesmí být dovoleno, aby ji pokřivila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je arogantní, neplní úkoly! Pospíšil s Hřibem si vjeli do vlasů na ČT, ostře

11:56 Je arogantní, neplní úkoly! Pospíšil s Hřibem si vjeli do vlasů na ČT, ostře

V koalici hlavního města to vře. Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil stupňuje kritiku primátora Zd…