Pálíme plyn na elektřinu na vývoz. Že nám ho někdo dá? Zlý odhad

02.08.2022 9:26 | Ze sítí

Premiér Petr Fiala chce jednak naplnit plynové zásobníky, ale spoléhá také na solidaritu, tedy že ti, kdo plyn mají, se o něj v zimě podělí. Nedávno se pochlubil, že české zásobníky jsou už na 80 % kapacity, což je prý rekordní úroveň. Jeho slova ovšem rozporuje předseda spolku Konec Uhlí – Nová energie Vladimír Budinský, který upozorňuje, že ČR stále pálí plyn, aby byla elektřina pro Rakousko a Německo. Varoval také, že na polskou ani německou solidaritou nelze spoléhat, Poláci mají zásobníky plné, ale malé, Němcům se nedaří plnit. A rekordní úroveň? V roce 2020 byla ještě vyšší.

Pálíme plyn na elektřinu na vývoz. Že nám ho někdo dá? Zlý odhad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynoměr, ilustrační foto

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 39127 lidí
Problémy s plynovodem Nord Stream 1 nekončí. Podle ruské strany jsou na plynovodu závady, které vyžadují bezodkladnou opravu. Zatím byl objem proudící Nord Streamem snížen na 20 % celkové kapacity.

Tomuto tématu se pak dopodrobna věnuje Vladimír Budinský, zakladatel a předseda spolku Konec uhlí – Nová energie. Ten jednak doplnil, že současný průtok Nord Streamem 1 vystačí přesně na denní spotřebu ČR v zimě. A konstatoval, že cena v reakci na ruské oznámení vyletěla nad úroveň 200 eur za megawatthodinu.

Jako už několikrát, kritizoval výrobu elektřiny z plynu v elektrárně Počerady. „Ráno zpráva, že Nord Stream 1 má poruchu a asi víc plynu hned tak do Evropy nedá, to vede na burze k cenovému skoku plynu přes 200 €/MWh a naše plynová elektrárna najede na celodenní export plynu do Rakouska a do Německa. Němci jedou svůj plyn na 20 %, Rakušané na 0,5 %. My na 90 %,“ okomentoval statistiky ukazující spotřebu.

Celkem logicky zmenšený tok ruského plynu snižuje plnění plynových zásobníků. „Je nerozum plyn pálit na export elektřiny, když máme jen na 80 % naplněné zásobníky,“ nabádá Budinský. Dodal, že kdo nemusí plnit plynové zásobníky, je Polsko. To je má již plné. Problém s polskými zásobníky ovšem je, že jejich kapacita je velmi malá, dle Budinského vystačí pouze na 15 % roční spotřeby. A z toho usuzuje, že v zimě se Polsko o plyn dělit nebude.

Německo pak má s plněním zásobníků potíže, i přes všechna úsporná opatření, která plní stránky novin. 12. 7. dle Budinského statistiky pak Německo nejenže do zásobníků plyn neukládalo, dokonce ho z nich spotřebovávalo. „Němci mají zásobníky jen na 20 % roční spotřeby a teď je mají plné jen na 69 %,“ uvádí předseda spolku Konec uhlí – Nová energie. A stejně jako u Polska je skeptický, že by se v zimě mohli o plyn podělit.

Kromě toho Budinský rozporuje tvrzení vlády a premiéra Fialy, že zásobníky nikdy nebyly tak plné, jako letos. „Zásobníky na 1/3 roční spotřeby v ČR ještě zdaleka nejsou tak plné, jako byly například v letech 2020, 2019, 2016, 2014, 2012, 2011, kdy například už v nich bylo přes 90 % plynu,“ uvádí předseda spolku s odvoláním na asociaci GIE, tedy asociaci operátorů plynové infrastruktury.

reklama

autor: kas

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Írán spustil dronový útok na Izrael. Netanjahu promluvil k národu. Napětí houstne

23:30 Írán spustil dronový útok na Izrael. Netanjahu promluvil k národu. Napětí houstne

Zdá se, že ve světě se otevírá nová válečná fronta. Mezi Izraelem a Íránem. Premiér židovského státu…