Pan Brady nebojoval, vysvětlil prezident Zeman, proč neudělil vyznamenání. Synovec exministr se velmi rozzuřil

20.01.2019 17:34

Bývalého ministra kultury Daniela Hermana opět vytočil prezident Miloš Zeman, když se pro Blesk.cz rozhovořil o jeho strýci, pamětníkovi holokaustu Jiřím Bradym (†90) a důvodech, proč mu neudělil medaili Za zásluhy. I po jeho smrti prezident řekl, že neudělení metálu nelituje. „Dehonestuje památku mého strýce,“ zuří Herman.

Pan Brady nebojoval, vysvětlil prezident Zeman, proč neudělil vyznamenání. Synovec exministr se velmi rozzuřil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman

Zeman se v rozhovoru nechtěl ke kauze neudělení medaile Bradymu z roku 2016 vracet. Sdělil pouze, že Bradyho veznění v Osvětimi sice vyvolává soucit, ale utrpení není zásluha. Připomněl jiného osvětimského vězně, kterého vyznamenal. Ten prý ale uprchl, vzal pušku a šel bojovat za vlast.

Jeho slova pobouřila Bradyho synovce Daniela Hermana, který dříve tvrdil, že mu Zeman v roce 2016 na slovenském velvyslanectví řekl, že pokud se setká s dalajlámou, jeho strýc vyznamenání nedostane. „Na tomto výroku neměním vůbec nic, to je čistá pravda,“ zopakoval.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Ano, je pravda, že strýc nebyl přímo v odboji s puškou v ruce jako partyzán, ale ta vyznamenání, která dostal v Německu, v Kanadě nebo v USA, nejsou za to, že v uvozovkách seděl v koncentráku, ale za to, že tuto zkušenost, velmi bolestnou, dokázal přetavit v pedagogickou činnost,“ zdůraznil Herman.

Herman také připomněl příběh Bradyho sestry Hany a jejího kufříku. „Tento příběh rozvinul ve prospěch smíření, překonávání nepřátelství mezi lidmi a národy. To je ten důvod, proč ho starosta jeho rodného města Nového Města na Moravě navrhl na vyznamenání Poslanecké sněmovně,“ řekl Herman.

„Pobuřuje mě, že Zeman ještě po dvou letech, a když můj strýc před týdnem zemřel, že má odvahu takovýmto způsobem dehonestovat jeho památku,“ řekl na závěr k prezidentovým slovům exministr kultury.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…