Pan Brady nebojoval, vysvětlil prezident Zeman, proč neudělil vyznamenání. Synovec exministr se velmi rozzuřil

20. 1. 2019 17:34

Bývalého ministra kultury Daniela Hermana opět vytočil prezident Miloš Zeman, když se pro Blesk.cz rozhovořil o jeho strýci, pamětníkovi holokaustu Jiřím Bradym (†90) a důvodech, proč mu neudělil medaili Za zásluhy. I po jeho smrti prezident řekl, že neudělení metálu nelituje. „Dehonestuje památku mého strýce,“ zuří Herman.

Pan Brady nebojoval, vysvětlil prezident Zeman, proč neudělil vyznamenání. Synovec exministr se velmi rozzuřil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman
reklama

Zeman se v rozhovoru nechtěl ke kauze neudělení medaile Bradymu z roku 2016 vracet. Sdělil pouze, že Bradyho veznění v Osvětimi sice vyvolává soucit, ale utrpení není zásluha. Připomněl jiného osvětimského vězně, kterého vyznamenal. Ten prý ale uprchl, vzal pušku a šel bojovat za vlast.

Jeho slova pobouřila Bradyho synovce Daniela Hermana, který dříve tvrdil, že mu Zeman v roce 2016 na slovenském velvyslanectví řekl, že pokud se setká s dalajlámou, jeho strýc vyznamenání nedostane. „Na tomto výroku neměním vůbec nic, to je čistá pravda,“ zopakoval.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Ano, je pravda, že strýc nebyl přímo v odboji s puškou v ruce jako partyzán, ale ta vyznamenání, která dostal v Německu, v Kanadě nebo v USA, nejsou za to, že v uvozovkách seděl v koncentráku, ale za to, že tuto zkušenost, velmi bolestnou, dokázal přetavit v pedagogickou činnost,“ zdůraznil Herman.

Herman také připomněl příběh Bradyho sestry Hany a jejího kufříku. „Tento příběh rozvinul ve prospěch smíření, překonávání nepřátelství mezi lidmi a národy. To je ten důvod, proč ho starosta jeho rodného města Nového Města na Moravě navrhl na vyznamenání Poslanecké sněmovně,“ řekl Herman.

„Pobuřuje mě, že Zeman ještě po dvou letech, a když můj strýc před týdnem zemřel, že má odvahu takovýmto způsobem dehonestovat jeho památku,“ řekl na závěr k prezidentovým slovům exministr kultury.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…