Pan Síkela je jen sebestředný, toto jeho zásluha není. Šéf průmyslníků udělal jasno

2.5.2022 8:23 odp.

Evropská unie jistě najde společnou odpověď na ruské požadavky ohledně plateb za plyn a vymaní se z energetické závislosti na Rusku, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. I když solidarita zemí v přerozdělování plynu podle něj bude dramatická. Plnění zásobníků v Česku podle něj není ale zásluhou ministra obchodu a průmyslu. „Pan Síkela je sebestředný, je to nařízení EU,“ zdůraznil v pořadu Interview ČT24 Hanák s tím, že mu nedělá dobře, když vidí, že ministr neví, v jak vážné situaci průmysl je.

Pan Síkela je jen sebestředný, toto jeho zásluha není. Šéf průmyslníků udělal jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák

Hanák věří, že se evropským zemím nakonec podaří najít společný postup vůči Rusku: „Chci tomu věřit. Vím, že jednota tam není, Maďarsko si jde svou cestou. Jsme ale ve fázi, kdy je to nezbytné a životně důležité. Věřím, že se nějakým způsobem dohodnou,“ uvedl prezident.

Dobrým příkladem pro to, jak by taková ideální cesta mohla vypadat, zmínil Hanák společný postup Evropy v rámci pandemie, když se rozhodla nakupovat a distribuovat vakcíny proti covidu-19, s plynem to však bude těžší, není jej dostatek. „Tohle je dobrý příklad, i když vakcíny se sehnat daly snadněji. U plynu zatím nejsou ale připraveny dobře sítě u všech zemí. Solidarita tady bude muset být dramatická, to bude dlouhodobá záležitost,“ upozornil.

Prozradil, jak se dívá na spekulace, že některé firmy hledají cesty, jak případně dojít k tomu, aby ruský plyn byl, posílaly se za něj eura nebo dolary a Moskva si vykazovala rubly: „Mně se to nelíbí. Jestli se jednou dohodneme a jsme důležitou zemí Evropské unie, navíc jí budeme předsedat, ukážeme, že tato země konečně něco umí a jsme skvělí organizátoři a flexibilní, tak všechny tyto zásady budeme muset dodržovat. Budeme muset na to tlačit, protože náš předseda vlády tomu bude předsedat,“ uvedl, že hlavní témata budou právě energetika a válka na Ukrajině.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) rozhodl, že před topnou sezónou chce mít v zásobnících minimálně 80 procent, nyní je 30 procent. Hanák připomněl, že po zimě se zásobníky doplňovaly vždy, nejde o nic výjimečného, do ministra se zostra pustil: „Pan ministr Síkela je trochu sebestředný, není to jeho zásluha, že se plní stoprocentně zásobníky, ale je to i rozhodnutí Evropské komise, že všichni máme do 30. listopadu co nejrychleji naplnit 80 procent zásobníků,“ připomněl.

„Takže to není výmysl České republiky, ale je to nařízení Evropské unie. A my jsme se tomu nařízení konečně, i když se zpožděním, přiblížili. Jsem rád, že to plníme, chci být optimista a věřit, že to naplníme do 30. listopadu,“ doplnil Hanák.

Vláda by také měla dávat obchodníkům kompenzace, aby je motivovala, aby nyní plyn nakupovali a zásobníky se dál plnily, byť mi mohli spekulovat nad cenou. „Tohle je úkolem vlády, trošku se mi nelíbí, že se to schovává pod nějaká důvěrná sdělení. Sledoval jsem v neděli debatu u Václava Moravce a jako reprezentantovi byznysu mi z toho nebylo dobře. Z pohledu toho, že politická reprezentace vůbec neví, v jak vážné situace průmysl je,“ dodal k debatě, v níž vystupoval také ministr Síkela. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

21:35 „Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

Primář z Nemocnice Sokolov Martin Straka (TOP 09) se na svém twitteru hanlivě vyjádřil na adresu pre…