Pandemický zákon je hasičská stříkačka, řekl Fiala. A přišla mu odpověď

27.01.2022 14:11 | Komentář

Na slova premiéra Petra Fialy (ODS), jehož rozzlobilo blokování novelizace pandemického zákona, reagoval předseda Institutu práva a občanských svobod Pro Libertate Tomáš Nielsen. „Nerozumím opozici, proč se snaží pandemický zákon blokovat. To je jako kdyby zakazovali hasičům používat stříkačku,“ řekl mimo jiné Fiala, což Nielsen náležitě okomentoval.

Pandemický zákon je hasičská stříkačka, řekl Fiala. A přišla mu odpověď
Foto: Archiv TN
Popisek: JUDr. Tomáš Nielsen, právník roku 2018

Premiér Petr Fiala podle Nielsena napadl opozici, že blokuje přijetí novely pandemického zákona, která má být „jemnějším nástrojem“ pro zvládání pandemie. „Diskriminace skupiny lidí, která nemá v moderní historii obdoby, devastace dětských životů, likvidace malého a středního podnikání, existenční ohrožení rodin jsou podle pana předsedy ‚jemnější nástroje‘ pro potírání pandemie? Opravdu si neuvědomuje, jak zásadně si zahrává se současnou společenskou situací? Předseda vlády, zřejmě na doporučení PR specialistů, se dokonce nestydí zneužít pro svou kampaň lidi, kteří nasazují své životy pro ochranu nás všech, lidi, které ještě před několika dny šikanovala jeho vláda hrozbou povinného očkování, k prosazení novely zákona, která má umožnit další diskriminaci nejen hasičů, ale i policistů, vojáků apod.,“ poznamenal Nielsen.

Anketa

Máte důvěru v prof. Jiřího Berana?

91%
5%
hlasovalo: 23560 lidí

Novela pandemického zákona je dle jeho slov nástrojem, který otvírá dveře totalitě. „I když se předseda vlády ve svém článku snaží občanům podsunout, že tento předpis umožňuje řídit epidemii mírněji a efektivněji než existující zákony, opak je pravdou. Zatímco nouzový stav musí vláda vyhlásit a odůvodnit a po 30 dnech jeho trvání přezkoumává Sněmovna, stav tzv. pandemické pohotovosti trvá bez jakékoliv účinné kontroly. Krizový zákon umožňuje vládě vydávat i opatření mírná a šetrná k lidským právům,“ míní Nielsen.

„Pandemický zákon má otevřít cestu k odebrání tak základních svobod, jako je svoboda pohybu a pobytu dospělých i dětí, bez řádného důvodu a bez možnosti obrany, dokonce jen prostřednictvím SMS zprávy. Pandemický zákon zde udržuje zcela bezprecedentní diskriminaci a segregaci neočkovaných lidí, což je stav, který je naprosto v rozporu se zásadami humanismu, utvářenými zejména na základě zkušeností z 2. světové války a nacistické ideologie. Možná to pan předseda vlády neví a jen slepě důvěřuje našeptávačům z řad iniciativy MeSES a České vakcinologické společnosti. Ale jeho vláda otevřela téma, které v demokratické zemi nikdy nemělo být otevřeno. Chce si usurpovat právo regulovat životy občanů, chce, aby naše země fungovala na základě nikoliv zákonů, ale ‚mimořádných‘ opatření, tedy jakýchsi vládních dekretů. Pokud uspěje, bude premiérem vlády, která v Česku po 33 letech otevřela cestu totalitnímu systému vládnutí. A to, že se inspiroval Německem, Rakouskem a Itálií, nás opravdu neuklidňuje,“ dodal Nielsen.

Premiér Petr Fiala včera k pandemickému zákonu uvedl, že je takovou řídicí pákou pandemie, kterou vláda má. „Už z opozice jsme pro vládu tenhle nástroj chtěli, aby se nemusel při každém nárůstu čísel používat drastický nouzový stav. Pandemický zákon potřebujeme, aby se pandemie mohla zvládat jemnějšími nástroji. To, že má své chyby, věděli všichni od začátku. Proto děláme úpravu, která reaguje na nálezy Nejvyššího správního soudu. Upravujeme zákon tak, aby byl právně v pořádku. Účinnost končí 28. února a bez něj bychom nemohli dál postupovat. Nerozumím opozici, proč se snaží pandemický zákon blokovat. To je jako kdyby zakazovali hasičům používat stříkačku,“ řekl Fiala.

Celé prohlášení Pro Libertate – Institutu práva a občanských svobod na článek Fialy: Pandemický zákon je hasičská stříkačka proti covidu:

Předseda vlády Petr Fiala napadl opozici, že blokuje přijetí novely pandemického zákona, která má být „jemnějším nástrojem“ pro zvládání pandemie. Diskriminace skupiny lidí, která nemá v moderní historii obdoby, devastace dětských životů, likvidace malého a středního podnikání, existenční ohrožení rodin jsou podle pana předsedy „jemnější nástroje“ pro potírání pandemie? Opravdu si neuvědomuje, jak zásadně si zahrává se současnou společenskou situací? Předseda vlády, zřejmě na doporučení PR specialistů, se dokonce nestydí zneužít pro svou kampaň lidi, kteří nasazují své životy pro ochranu nás všech, lidi, které ještě před několika dny šikanovala jeho vláda hrozbou povinného očkování, k prosazení novely zákona, která má umožnit další diskriminaci nejen hasičů, ale i policistů, vojáků apod. Novela pandemického zákona je nástrojem, který otvírá dveře totalitě. I když se předseda vlády ve svém článku snaží občanům podsunout, že tento předpis umožňuje řídit epidemii mírněji a efektivněji než existující zákony, opak je pravdou. Zatímco nouzový stav musí vláda vyhlásit a odůvodnit a po 30 dnech jeho trvání přezkoumává Sněmovna, stav tzv. pandemické pohotovosti trvá bez jakékoliv účinné kontroly. Krizový zákon umožňuje vládě vydávat i opatření mírná a šetrná k lidským právům. Pandemický zákon má otevřít cestu k odebrání tak základních svobod, jako je svoboda pohybu a pobytu dospělých i dětí, bez řádného důvodu a bez možnosti obrany, dokonce jen prostřednictvím SMS zprávy. Pandemický zákon zde udržuje zcela bezprecedentní diskriminaci a segregaci neočkovaných lidí, což je stav, který je naprosto v rozporu se zásadami humanismu, utvářenými zejména na základě zkušeností z 2. světové války a nacistické ideologie. Možná to pan předseda vlády neví a jen slepě důvěřuje našeptávačům z řad iniciativy MeSES a České vakcinologické společnosti. Ale jeho vláda otevřela téma, které v demokratické zemi nikdy nemělo být otevřeno. Chce si usurpovat právo regulovat životy občanů, chce, aby naše země fungovala na základě nikoliv zákonů, ale „mimořádných“ opatření, tedy jakýchsi vládních dekretů. Pokud uspěje, bude premiérem vlády, která v Česku po 33 letech otevřela cestu totalitnímu systému vládnutí. A to, že se inspiroval Německem, Rakouskem a Itálií, nás opravdu neuklidňuje.

Tomáš Nielsen, předseda Pro Libertate

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plánované. Už před Ukrajinou. Dan Vávra k cenzuře, jasné důkazy

13:27 Plánované. Už před Ukrajinou. Dan Vávra k cenzuře, jasné důkazy

„Během půl roku tu probíhá systematická činnost s cílem ovládnout mediální prostor. O tom není pochy…