Pane Kalousku, poslanci Vám na Novičok ,,hodili bobek". Sněmovna není usnášeníschopná, sdělil Vondráček. Co dál?

31.05.2018 9:05

Poslanci se dnes měli sejít kvůli kauze kolem jedu Novičok v Česku a souvisejících výroků prezidenta Miloše Zemana o jeho výrobě. Následně by měla pokračovat řádná schůze Sněmovny, odpoledne jsou na programu pravidelné interpelace na členy vlády.

Pane Kalousku, poslanci Vám na Novičok ,,hodili bobek". Sněmovna není usnášeníschopná, sdělil Vondráček. Co dál?
Foto: Kalousek
Popisek: Miroslav Kalousek na tiskovém brífinku před schůzí sněmovny
reklama

Jen pár minut po deváté hodině však schůze „skončila“, tedy byla přerušena do 9:20 hodin. Do jednacího sálu totiž dorazila jen hrstka poslanců, jednání tak nebylo usnášeníschopné. Když se následně sešla osmdesátka poslanců, požádal Marek Benda z ODS o přerušení schůze do 10:00 hodin, neboť se mu nelíbilo, že Vondráček předtím schůzi přerušil, aniž by se snažil sehnat zákonodárce.

Schůzi k Novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Reagovala na vyřazení obdobného bodu z návrhu programu řádné schůze hlasy KSČM, hnutí ANO a SPD.

Debatu o jedu rozvířil Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se Novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu Novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Zemanova slova o výrobě Novičoku v České republice popřeli vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Komise vyzvala Zemana, aby „zachovával utajovaný režim zpravodajských informací“.

Mimořádná schůze dolní komory k Novičoku se ale nakonec nemusí uskutečnit. Sněmovna zřejmě neschválí její program. Navzdory tomu se otevře prostor pro debatu, byť omezenou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

13:53 Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

Situaci kolem rezignace ministra zdravotnictví Prymuly po jeho selhání v podobě noční návštěvy resta…