Pane prezidente, nejezděte do Moskvy. S Ficem se můžete setkat u nás na Praze 2, píše Černochová z ODS Zemanovi

13.04.2015 11:48

Poslankyně ODS a zároveň starostka Prahy 2 Jana Černochová vyzvala českého prezidenta, aby nejezdil do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Místo toho by měl památku obětí válečného konfliktu uctít například právě ve druhém pražském obvodu.

Pane prezidente, nejezděte do Moskvy. S Ficem se můžete setkat u nás na Praze 2, píše Černochová z ODS Zemanovi
Foto: Archiv J. Černochové
Popisek: Jana Černochová

Návštěvu památných míst Prahy 2 označila Černochová za „alternativu, která by nerozdělovala dál naši společnost a která by byla důstojná“.

Připomněla, že v uvedené pražské městské části žili všichni naši porevoluční prezidenti. Václav Havel, Václav Klaus i nynější hlava státu Miloš Zeman. „Takže prezidentský genius loci nám nikdo nemůže upřít a možná i z tohoto důvodu to, co navrhuji dále v textu, stojí za přemýšlení,“ vysvětluje Černochová a v další části textu vyjmenovává řadu historických událostí, které se v „jejím“ městském obvodu právě v době druhé světové války udály.

Například uvádí, že na rohu ulic Žitná a Mezibranská byl smrtelně postřelen Jan Opletal, který zemřel 11. listopadu 1939 na klinice Všeobecné nemocnice. V ulici Anny Letenské se scházeli odbojáři z „Petičního výboru Věrni zůstaneme“. Předseda protektorátní vlády (1939–1941) Alois Josef Eliáš, popravený nacisty, se narodil a žil ve Francouzské ulici. V Resslově ulici, v kryptě kostela Cyrila a Metoděje, zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha.

Připomíná i to, že z území Vinohrad zmizela během války nejpočetnější židovská komunita v Československu a tisíce vinohradských Židů zahynulo v koncentračních táborech.

Celý text Jany Černochové ZDE

Máme draze zaplacenou historickou zkušenost, jak to chodí s ústupky diktátorům

Závěrem pak politička na adresu prezidenta uvádí: „Naše země, resp. tehdejší Československo, má draze získanou historickou zkušenost, jak to chodí s ústupky agresorům a diktátorům. Naše území bylo iluzorně obětováno světovému míru a do roka se rozpoutal dosud nejničivější světový konflikt v dějinách. Neustupujme diktátorům a nelegitimizujme je tím, že budeme stát v Moskvě po jejich boku, prosím.“

Černochová myslela i na zamýšlenou Zemanovu moskevskou schůzku se slovenským premiérem Robertem Ficem: „Jestli se budete chtít potkat s premiérem Ficem, není žádný problém, z Bratislavy to má do Prahy blíž než do Moskvy a ve Slovenské ulici připravíme důstojné přijetí,“ dodala Jana Černochová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…