Pane redaktore, vy nejste připraven. Tomio Okamura účtoval s novinářem ČT i vlastními lidmi

11.02.2015 11:14

Po tiskové konferenci poslanců Úsvitu, kteří vyjádřili svou nevoli proti dosavadnímu chování předsedy Tomio Okamury, dostal příležitost sám předseda Úsvitu. Na rozdíl od protivníků stál před kamerou České televize sám a předvedl velmi útočný výkon.

Pane redaktore, vy nejste připraven. Tomio Okamura účtoval s novinářem ČT i vlastními lidmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Poslanci Úsvitu vytýkali svému šéfovi, že mluví o přímé demokracii, ale ve vlastním hnutí ji nerespektuje. To Okamuru podráždilo: „Já že nerespektuji přímou demokracii? Vždyť já jsem inicioval všechny návrhy, které se jí týkaly. Některé z nich v historii ČR vůbec poprvé,“ připomněl.

Pak reagoval na nabídku, aby se projektu zastřešujícího stranu účastnil, námitkou, že tento projekt vznikl za jeho zády a on vůbec neví, co je tento projekt zač. Je prý ale připraven jednat s každým, kdo bude ochoten hájit priority Úsvitu.

Pak reagoval na námitku, že poslancům nebylo umožněno stát se členy hnutí a ovlivňovat jeho politiku. Okamura protestoval, že Úsvit vznikl teprve nedávno a před přijetím člena si musel nechat lhůtu na jeho prověření. „Já nevím, jestli se u vás v ČT rozdávají čtyřleté pracovní smlouvy bez zkušební lhůty. To se snad neděje ani u vás,“ obrátil se na redaktora.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Úsvit prý byl připraven první členy, kteří si požádali o členství hned na začátku, začít přijímat. K tomu poznamenal, že se jedná o běžnou praxi. „Starostové a nezávislí měli již jako sněmovní strana dlouho asi třicet členů,“ připomněl, že nad nedemokratickými praktikami v hnutí Petra Gazdíka se nikdo nepozastavoval.

Podobná ostražitost při náborech členstva je prý nutná. „Nebo nabereme tisíce členů, pak se to rozpadne a novináři budou mít radost, že se to Okamurovi rozpadlo,“ nabídl alternativu.

Pak prozradil, že ve sněmovně se proslýchá, že jiné subjekty usilují o přetažení poslanců Úsvitu, a proto je velmi zvědav, co z projektu nové strany vyleze. Sám je prý spokojen v Úsvitu a odmítá vstupovat do jakékoliv jiné strany či hnutí.

Redaktor se jej pak ptal, zda nevnímá některé chyby, například nešťastné silné výroky o islámu. „Asi jste si to, pane redaktore, špatně nastudoval. A to je již podruhé. Vy nejste připraven,“ přešel Okamura do útoku. Pak přešel k již několikrát opakovanému výkladu, že text nenapsal on, ale člen širšího grémia Úsvitu Jiří Kobza, a on jej pouze sdílel na Facebooku. „Mimochodem, pana Kobzu k nám přivedl právě Marek Černoch,“ zakončil výklad se spokojeným úsměvem narážkou na svého nejvýraznějšího kritika.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …