Papež oznámil rezignaci. Už nemá dost sil

11.02.2013 12:00

Papež oznámil, že se chystá rezignovat, uvedla agentura ANSA. Netradiční krok, který však vatikánské zákony umožňují, učiní k 28. únoru. Oznámil to osobně, v latině, během konzistoře pro svatořečení mučedníků z Otranta. Nejpravděpodobnějším důvodem jsou zdravotní problémy.

Papež oznámil rezignaci. Už nemá dost sil
Foto: wikipedia.org
Popisek: Papež Benedikt XVI rezignoval na svou funkci hlavy katolické církve
reklama

Odchod papeže z úřadu před vlastní smrtí je přitom v katolické církvi zcela mimořádný, ale umožňuje to článek č. 333 kanonického práva. Už před několika týdny se v italském deníku Il Foglio objevila informace o tom, že Benedikt je značně unaven a odchod zvažuje.

Překvapení? Ne tak úplně

"Drazí bratři, svolal jsem Vás nejen kvůli třem blahořečením, ale zároveň i kvůli tomu, abych vám sdělil rozhodnutí velmi důležité pro život církve. Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, došel jsem k jistotě, že mé síly, kvůli pokročilému věku, již nejsou vyhovující pro adekvátní výkon úřadu," prohlásil  před kardinály během konzistoře pro svatořečení mučedníků z Otranta.

"Mé síly a můj pokročilý věk mi neumožňují vykonávat efektivně úřad, uvedl papež. Benedikt XVI. musel absolvovat velký počet akcí. "K výkonu úřadu je třeba síly ducha i těla, těchto sil se mi bohužel nedostává," prohlásil.

"Ta věc je překvapivá, ale ne úplně. V jednom italském deníku se již před několika týdny objevil článek o tom, že papež je již velice unavený a že má v úmyslu na základě článku 333 kanonického práva rezignovat ze své funkce papeže," uvedl Josef Kašpar, redaktor RAI Itálie.

Benedikt svůj odchod ohlásil osobně, během latinského projevu v rámci papežské konzistoře. "Papež oznámil, že se svého duchovního úřadu vzdá 28. února ve 20 hodin. Tím začíná tak zvané období sede vacante (uprázdněného papežského stolce)," oznámil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

20:11 „A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

Počet potvrzených mutací delta v Česku roste, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dál n…