Poslanecká sněmovna nedávno schválila nový trestný čin „neoprávněná činnost pro cizí moc“, který má postihovat aktivity směřující k ohrožení ústavního zřízení nebo bezpečnosti České republiky ve prospěch cizí moci. Tento krok vyvolal řadu diskusí a kritik. Někteří právní experti vyjádřili obavy z nejasné definice tohoto trestného činu a možného omezení svobody projevu.
Pozornost budí kritický postoj bývalého europoslance Jana Zahradila k této problematice, protože jako člen ODS, která je součástí vlády podporující nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc, dříve uvedl, že zavádění „gumových paragrafů“ tohoto typu je cestou do pekel.
Jan Zahradil vyjadřuje obavu, že nový zákon může být zneužit k potlačování politických oponentů nebo nepohodlných názorů, podobně jako tomu bylo v totalitních režimech. Srovnává jej, a nejen on, s bolševickými paragrafy o ‚podvracení republiky‘, tento jeho příměr, který kritizuje zákon o „neoprávněné činnosti pro cizí moc“, se velmi ujal v rámci diskusí českého internetu a je hojně používán.
„Mnozí politici, jednak z oportunismu, jednak z ideologické zaslepenosti, jednak z normální předpodělanosti, jdou tomuto ‚narativu‘ naproti. Výsledkem je atmosféra nenávisti, kdy sílí pocit, že proti údajným ‚vlastizrádcům‘ a ‚kolaborantům‘ je dovoleno použít jakýchkoliv prostředků. To pak vede ke zrůdnostem typu obdoby bolševického paragrafu 98 v podobě přílepku paragrafu 318a k tzv. Lex Ukrajina. Je to hanba těch, co to napsali, těch, co to jejich jménem navrhli a těch, co to v PS odhlasovali,“ uvedl Zahradil ve svém facebookovém příspěvku. Zásadní změna trestního zákoníku se do legislativy dostala jako pozměňovací návrh skupiny poslanců, který prezentoval zákonodárce STAN Martin Exner.
„Letos je zapotřebí tohle všechno ve volbách zarazit. Nebo si tady tu demokracii zvládneme zničit i bez Putina,“ zdůraznil.
Mimo jiné naznačuje, že za prosazením nového trestného činu „neoprávněná činnost pro cizí moc“ stojí iniciativa tajných služeb, zejména Bezpečnostní informační služby (BIS), která se snaží získat podporu veřejnosti snahou přesvědčit ji o manipulaci národa nepřátelskou propagandou. „Za nejnebezpečnější jev naší současnosti považuji to, jak se jedné skupině zpravodajců a armádních činitelů podařilo (za přispění zdejších ‚legacy media‘ a politických neziskovek) zhysterizovat nemalou část veřejnosti až do stavu jakési válečné psychózy – přesvědčení, že národ je zmanipulován nepřátelskou ‚dezinfo‘ propagandou, že jsme obklopeni jak vnějšími (Maďarsko, Slovensko), tak vnitřními (Kremlem placenými) nepřáteli, a že ti všichni usilují o naše zavlečení do ruské sféry vlivu a zničení naší křehké demokracie,“ píše Jan Zahradil.
Ministerstvo spravedlnosti považovalo za klíčové, aby nový trestný čin „neoprávněná činnost pro cizí moc“ byl schválen co nejdříve. Původně mělo být toto ustanovení zařazeno do rozsáhlé novely trestního zákoníku, avšak kvůli obavám, že by legislativní proces nemusel být dokončen před volbami, ministerstvo souhlasilo s jeho urychleným prosazením prostřednictvím poslaneckého přílepku. Tento přílepek byl načten do legislativního balíčku Lex Ukrajina a schválen hlasy vládní koalice a Pirátů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.