Parkanová: Proč policie neobvinila i další ministry a jejich lidi

26.06.2012 7:18

Místopředsedkyně sněmovny a někdejší ministryně obrany se důrazně ohradila proti tomu, že policie požaduje její vydání k trestnímu stíhání. Poukazuje na skutečnost, že podle názoru Ústavu státu a práva neporušila zákon, o čemž svědčí i fakt, že podobně jako Parkanová postupovali i jiní ministři a ti stíháni nejsou. Nákup letounů navíc podpořil i tehdejší šéf generálního štábu Picek.

Parkanová: Proč policie neobvinila i další ministry a jejich lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlasta Parkanová

Exministryně obrany Vlasta Parkanová vystoupila před novináři a přednesla jim kauzu letounů CASA tak, jak jí vnímá ona sama. Z jejího výkladu, který opírá o názor právních expertů, nebo o postup Nejvyššího kontrolního úřadu, jednoznačně vyplývá, že v pozici šéfky resortu zákon neporušila, pročež nechápe, proč policie žádá o její vydání k trestnímu stíhání. Zprávu přináší dnešní Právo.

Stejnou cestou postupovali i jiní ministři

Místopředsedkyně sněmovny Parkanová připomíná stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že ona nejednala jinak, než řada ministrů před ní.

"Policie by se měla vypořádat s tím, proč obvinila pouze mne a nikoli všechny ministry a jejich podřízené, kteří postupovali stejným způsobem," uvedla Parkanová a dodala: "Postup policie vnímám přinejmenším jako nepochopitelný."

Poukazuje také na analýzu Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, kde je řečeno, že exministryně nemusela podle zákona zadávat zpracování znaleckého posudku o ceně. To je přitom to jediné, z čeho ji policie viní. Ačkoli se z médií v posledních dnech může zdát, že toho spáchala mnohem více, Parkanová tvrdí, že jiná obvinění proti ní vznesena nebyla.

Vojenská, nebo civilní letadla

Parkanová následně vyvracela i tvrzení, že se armáda stavěla proti nákupu letounů CASA. Připustila sice, že část armády byla proti, ale tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek rozhodnutí vlády opakovaně podpořil. Exministryně k tomu navíc dodává, že transakce byla výhodná pro stát, protože se díky ní podařilo upotřebit letouny L – 159, za které armáda vydávala miliony korun ročně, aniž by se s nimi něco dělo.

Za problematické považuje Parkanová i výroky policie, ze kterých plyne, že letouny CASA byly v podstatě civilní, doplněné pouze o vojenské komponenty. Ke stejnému závěru sice již dříve dospěl Nejvyšší kontrolní úřad, ale po námitkách ministerstva obrany své námitky vůči letounům stáhnul.

"Pokud tedy policie – stejně jako posudek ceny, který si nechala zpracovat – vychází z toho, že letouny CASA vlastně ani vojenským materiálem nejsou, je to v rozporu se závěry všech příslušných institucí," uzavřela svou verzi případu Parkanová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

8:32 Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

Ve Velké Británii došlo podle serveru The Telegraph k zásadnímu průlomu, co se týče odškodňování lid…