Parkanová zveřejnila výslechy, porušila zákon? Posoudí to úřad

16.08.2013 15:47

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se brzy začne zabývat tím, zda bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová neporušila zákon, když zveřejnila výslechy v kauze údajně předraženého nákupu vojenských letadel CASA.

Parkanová zveřejnila výslechy, porušila zákon? Posoudí to úřad
Foto: Archiv VP
Popisek: Vlasta Parkanová
reklama

Úřad v této souvislosti obdržel ve čtvrtek stížnost od jednoho člověka, řekl mluvčí ÚOOÚ David Pavlát. Vlasta Parkanová ve středu na svém webu zveřejnila záznamy výpovědí svědků i obviněných v kauze, svůj krok neodůvodnila.

Mezi zveřejněnými dokumenty se nachází například výpovědi expremiéra Petra Nečase (ODS), někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či současného ministra obrany Vlastimila Picka. A právě Pickův resort se ve čtvrtek důrazně ohradil proti zveřejněným dokumentům - Parkanová prý neodtajnila všechny materiály, ale pouze jejich část.

Picek podle své mluvčí Miry Třebické při prvním výslechu začátkem roku 2012 detektivům podrobně popsal způsob nákupu letounů pro armádu. Při další výpovědi pak již pouze odkázal na svůj předešlý výslech. "Bohužel ta předmětná výpověď zveřejněna není," uvedla ve čtvrtek mluvčí na internetových stránkách úřadu. "Nevím, co bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová sleduje zveřejněním výpovědí v kauze CASA," dodává Třebická.

V souvislosti se zveřejněním výpovědí dozorový státní zástupce Jan Kořán ve čtvrtek prohlásil, že policie zvažuje uvalit na exministryni vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků. Svědci, jejichž totožnost byla odhalena, se totiž sami ozvali žalobci a stěžovali si. Po několika hodinách ale Kořán svůj výrok usměrnil. V zaslaném prohlášení uvedl, že podání návrhu na vzetí do vazby prakticky vylučuje a že šlo pouze o úvahy v "teoretické rovině".

O nákupu letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků Ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s migrací bude stát 252 miliard korun. EU chystá tučné odměny státům a další opatření

16:20 Boj s migrací bude stát 252 miliard korun. EU chystá tučné odměny státům a další opatření

Téma migrace se s létem pomalu, ale jistě vrací a s ním i otázka, co bude s problémem dělat Evropská…