Parlament i odbojáři uctili památku odbojáře Morávka bez ČSBS

22. 3. 2019 16:05

Zástupci obou komor Parlamentu, Ministerstva obrany, Prahy i odbojářských sdružení dnes uctili památku hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka. Učinili tak samostatně hodinu před akcí kontroverzního vedení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), od nějž se místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) distancoval.

Parlament i odbojáři uctili památku odbojáře Morávka bez ČSBS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,“ uvedl Oberfalzer.

Senát nedávno doporučil svým členům zvážit účast na vzpomínkových akcích pořádaných ČSBS. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO. Oberfalzer k tomu uvedl, že nesmíme připustit zpochybňování tohoto členství v obranném společenství demokratických států.

Akce se uskutečnila u pomníku v pražských Dejvicích, který stojí v místech, kde Morávek před 77 lety zahynul při přestřelce s gestapem. Byl posledním členem jedné z nejvýznamnějších protinacistických odbojových skupin nazývané Tři králové, do které patřili Josef Balabán a Josef Mašín.

Pietního aktu se zúčastnili kromě Oberfalzera místopředseda Senátu Vojtěch Pikal (Piráti), náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupci hlavního města i Prahy 6 a představitelé Československé obce legionářské, Společnosti Václava Morávka, Konfederace politických vězňů a Ekumenické rady církví.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ani deku nemají! Chcete tam žít? Witowská v ČT dorážela na poslance SPD kvůli sirotkům. Ale ten se nedal

8:17 Ani deku nemají! Chcete tam žít? Witowská v ČT dorážela na poslance SPD kvůli sirotkům. Ale ten se nedal

Tábor Moria a podmínky, ve kterých migranti v Řecku žijí, je téma, které se periodicky vrací. Nyní v…