Parlamentní listy v ČT opět na „tapetě“. Jak televize dezinformovala?

09.05.2019 17:59

KOMENTÁŘ Česká televize (ČT) v rámci svého pořadu Newsroom přiřadila ParlamentníListy.cz k dezinformačním webům na základě seznamu slovenské platformy Konspiratori.sk. ČT ovšem zapomněla zmínit, že právě kvůli této věci je se slovenskou iniciativou vydavatel ParlamentníchListů.cz uprostřed soudního sporu. Slovenský soud navíc ve věci vydal předběžné rozhodnutí ke stažení ParlamentníchListů.cz ze seznamu dezinformačních webů, které Konspiratori.sk ignorovali. Stanovisko Konspiratoru.sk vydávala česká veřejnoprávní služba za výsledek analýzy Pražského institutu bezpečnostních studií. Ten se přitom v analýze, o kterou se reportáž opírala, zplna odvolával právě na Konspiratori.sk.

Parlamentní listy v ČT opět na „tapetě“. Jak televize dezinformovala?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Experti očekávají, že s blížícími se evropskými volbami vzroste i intenzita dezinformačních útoků. Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) monitoruje celkem 32 webů, které podle něj šíří manipulativní obsah. V minulém týdnu na nich vyšlo 162 článků o Evropské unii,“ zaznělo v pořadu Newsroom, který Česká televize odvysílala v neděli 5. května. „Nejvíce na ParlamentníchListech.cz,“ dodala moderátorka.

Co ovšem Česká televize v reportáži nezmínila, je skutečnost, že PSSI se ve svém výběru analyzovaných webů zcela opírá o seznam manipulativních a dezinformačních portálů slovenské platformy Konspiratori.sk. PSSI srovnalo celkem 32 internetových portálů, které podle webu Konspiratori.sk šíří manipulativní obsah.

Vydavatel ParlamentníchListů.cz, společnost Our Media, je s touto iniciativou aktuálně uprostřed soudního sporu právě kvůli zařazení portálu ParlamentníListy.cz na seznam dezinformačních médií. Slovenský soud navíc v případu vydal předběžné opatření přikazující iniciativě Konspiratori.sk ParlamentníListy.cz ze seznamu dezinformačních webů stáhnout, které ovšem Konspiratori.sk ignorovali.

Výsledkem šetření PSSI, které ČT v pořadu Newsroom prezentovala, bylo zjištění, že mezi weby, které Konspiratori.sk vedou na svém seznamu jako dezinformační, vyšlo mezi 22. a 28. dubnem nejvíce článků věnovaných kampani před evropskými volbami (15) na ParlamentníchListech.cz.

Z tohoto zjištění pak Česká televize vytvořila informaci (aniž zmínila jako zdroj nálepky „dezinformační“ u ParlamentníchListů.cz iniciativu Konspiratori.sk), že „Parlamentní listy jsou aktuálně největším šiřitelem dezinformací v Česku – vyplývá ze zprávy bezpečnostních analytiků“, kterou posléze ventilovala na své facebookové stránce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…