Pasivní domy? Vždyť ti lidé mají strach, zda vůbec zaplatí vytápění! Ombudsman „sejmul“ klima-aktivisty

16.11.2021 17:31 | Zprávy

Ombudsman Stanislav Křeček se na Facebooku zamýšlí nad cenami energií, změnou klimatu a potažmo i celou humanitou lidstva. Není si jistý, zda k propasti dospějeme dříve „oteplením planety o dva stupně“, nebo kvůli ztrátě víry v pevné a trvalé základy humanistického společenského a mravního řádu.

Pasivní domy? Vždyť ti lidé mají strach, zda vůbec zaplatí vytápění! Ombudsman „sejmul“ klima-aktivisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

V první řadě se na Facebooku podivuje nad tendencemi českých klimatologů ohledně změny klimatu. Jedni hlásají a dávají za příklad to, jak bydlí v pasivním domě s minimální spotřebou energie, izolovaném recyklovatelným papírem, tedy není nutné jej vytápět či ochlazovat. Na druhou stranu si všímá lidí, kteří mají obavu z toho, aby měli vůbec na vytápění peníze.

„Jinde se však dočteme o lidech, kteří mají obavu, že v nadcházející zimě nebudou moci své byty vytápět, a to nikoliv proto, že by tyto byty byly tak dokonale orientované a izolované, ale proto, že na jejich vytápění nebudou mít dost peněz. A to již vůbec nemusíme číst o tisících rodin běženců na polských hranicích a kdoví kde ještě, kteří z recyklovaného papíru mají snad jen své přístřešky před nadcházející zimou,“ píše doslova veřejný ochránce práv a podotýká, že toto s aktivitou lidí bydlících v „pasivních domech“ nijak nesouvisí.

Pokládá si tedy otázku, kam to vlastně směřujeme. Podle něj asi ne k tomu, abychom všichni mohli bydlet v domech orientovaných na jihozápad. „Když nám náš velvyslanec pro energetickou bezpečnost V. Bartuška na stránkách Lidových novin sděluje, že „to, s čím Evropská komise přichází, je zásadní změna životního standardu a životních nároků. Zda Evropané smějí jíst maso – a kolik. Zda ještě mají mít lidé právo na osobní auto, zda smějí létat na dovolenou!“ Ne že bychom zvažovali, zda budeme mít možnost jíst maso, nebo zda si můžeme dovolit mít auto, ale zda smíme nebo zda máme právo! Kdopak je tím zákonodárcem?“ zamýšlí se a do úst si bere slova Alberta Schweitzera, který napsal, že „humanita spočívá v tom, aby člověk nebyl nikdy obětován cíli“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …