Paukrtová: Prezident nic nezmůže, nebude mít zákonodárné pravomoce

08.02.2012 23:03

Senát podpořil přímou volbu prezidenta a nic už tedy nestojí v cestě tomu, aby si Češi svého příštího prezidenta zvolili sami. Podle předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové však není důvod k radosti. „Prezident nebude mít zákonodárnou iniciativu, aby mohl plnit svůj volební program. Má k dispozici pouze negace,“ upozornila v Událostech, komentářích.

Paukrtová: Prezident nic nezmůže, nebude mít zákonodárné pravomoce
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost
reklama

„Postavení prezidenta bude z hlediska pravomocí pořád stejné,“ nesouhlasí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, „Z sousedních zemí, kde je přímá volba, vidíme, že systém funguje,“ dodal Pospíšil s tím, že prezident může ve svém volebním programu slibovat politickou kultivaci, a že bude vystupovat jako moderátor sporů.

Klíčový však nebude podle Pospíšila volební program, ale osobnost kandidáta. „Lidé budou vybírat zajímavého člověka, třeba vědce, který má něco za sebou. Rozhodovat se budou podle morálních hodnot.“

Všechno bude vetovat

Paukrtová se také obává, že přímá volba by mohla rozkolísat právní systém. „Měníme roli prezidenta z postavy moderátora na jasně politickou osobnost. Ústavní systém rozkolísán být nemusí. Problém ale nastane, když bude mít prezident úplně jiný program, než má vláda. Jelikož má k dispozici jenom negace, tak bude vetovat všechny zákony. Navíc bude volen někdy v meziobdobí a vláda by se mohla snažit omezit všechny nepopulární kroky,“ dodala.

K tomu, aby mohl jít voliči na začátku roku 2013 k urnám, však ještě musí být přijat zákon upravující průběh voleb. „Připravuje ho ministerstvo vnitra a jde už především o technické záležitosti,“ přiblížil Pospíšil.

Bez prezidenta

Bez tohoto zákonu by se volby neobešly. „Když by se nestihl připravit, tak by nebyla žádná volba a země by byla bez prezidenta. Pravomoce by převzali ústavní činitelé,“ dodal místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Koho vyšlou do boje o Hrad, strany ještě nevědí. „ODS má celou řadu potencionálních kandidátů, budeme to řešit během jara,“ řekl Pospíšil. „Určitě proběhne vnitrostranická diskuze. Máme ještě dost času, ale ČSSD s návrhy brzo přijde,“ avizoval Škromach. Jasného kandidáta má zatím jenom TOP 09 – Karla Schwarzenberga.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

4:44 „Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

ANKETA Co vlastně říci o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi, který před pár dny v…