Jedna z prvních otázek setkání, které bylo celé pojato bez proslovů jako diskuse, mířila na Kroměřížskou výzvu a hledání prezidentského kandidáta. Pavel Bělobrádek reagoval konstatováním, že lidovci určitě mají na to někoho postavit, ale problém je v tom, že to pravděpodobně nebude konečný vítěz. „Ve většinové volbě je ale jen jeden vítěz, druhý je jen prvním poraženým. Situace je jiná než v minulých prezidentských volbách, kdy jsme nasadili Zuzanu Roithovou, tehdy šlo o taktickou věc. Bylo jasné, že nevyhraje, nicméně nám pomohla zviditelnit značku KDU-ČSL a ukázat, že strana není jenom Kalousek, Čunek nebo Svoboda, ale i tandem Roithová – Bělobrádek. Dnes už Zuzana Roithová kandidovat nechce stejně jako Petr Pithart, který má svá léta, je mu přes sedmdesát a je soudnější, než byl Karel Schwarzenberg,“ řekl předseda KDU-ČSL.
Pokud strana neumí postavit někoho, kdo má šanci vyhrát, mohla by se podle Bělobrádka dostat do situace, kdy by pomohla Miloši Zemanovi na Hrad podruhé. „A to se nám ve vedení nechce. Podle průzkumu polovina našich voličů volila Zemana, ale myslím si, že mnoho z nich ho nevolilo kvůli jeho osobě, ale volili proti Kalouskovi, který ani nekandidoval, protože Karel Schwarzenberg byl předsedou TOP 09. Nyní je důležité, abychom se v situaci zorientovali a abychom – když nemáme šanci postavit vítěze – se podívali na věc racionálně,“ uvedl v debatě o příštím prezidentovi předseda lidovců, podle nějž by bylo nejhorší, pokud by do voleb šla skupina různých kandidátů, kteří by byli zhruba kontrapunktem Miloše Zemana a kteří by se „vystříleli“ navzájem. „Pět z nich pak dostane sedm procent, druhý bude někdo jako Okamura s osmi procenty a pak Zeman se třiceti. To známe i ze senátních voleb, proto příliš nepodporuji propagační kandidatury. Je třeba si uvědomit, že kdo chce vyhrát nad Milošem Zemanem, musí získat pět až šest procent těch, kdo ho volili, a to není úplně snadné,“ popsal situaci Pavel Bělobrádek.
Volič varoval strany před vzájemným „okopáváním“
V debatě v Brně musel lidovecký lídr reagovat i na výtku, že parlamentní strany nejsou schopny postavit vlastního prezidentského kandidáta a místo toho se navzájem „okopávají“. Pavel Bělobrádek na to reagoval tím, že přiznal, že jeho největší politická chyba byla, když apeloval na lidovecké senátory, aby souhlasili s přímou volbou prezidenta. „Tehdy Petr Pithart varoval, že je to dynamit do základů ústavy, a měl pravdu. Prezident, který bude zvolen proti Zemanovi, nemusí mít podporu politických stran. Ta může být naopak kontraproduktivní. Dovedu si představit kandidáta, na němž by se shodli lidovci, socialisté i TOP 09, ale vžijte se do voliče – budou vedle sebe sedět Bělobrádek, Kalousek a Sobotka, každý z nich odradí nejmíň patnáct procent potenciálních voličů. A tím bude padesát procent voličského potenciálu ztraceno,“ uvedl Bělobrádek s odkazem na to, že silný kandidát se může objevit i bez silné podpory parlamentních stran, jak tomu bylo třeba na Slovensku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel