Pecina, Bublan a John varovali před extremismem a nezačleněnými Romy

07.07.2013 13:13

Činnost extremistů narůstá. Může za to i neblahá ekonomická situace panující v České republice. Shodli se na tom tři bývalí ministři vnitra František Bublan (ČSSD), Radek John (VV) a Martin Pecina. Ten má za to, že v boji proti extremistům je třeba znovu začít od nuly. Sociálně slabé občany bude navíc třeba znovu začlenit do společnosti.

Pecina, Bublan a John varovali před extremismem a nezačleněnými Romy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policista s rukou na zbrani
reklama

Trojice bývalých ministrů vnitra, Radek John (VV), František Bublan (ČSSD) a Martin Pecina, v nedělních Otázkách Václava Moravce diskutovali o rostoucí aktivitě extremistů, kteří vystupují na veřejnost stále častěji. „Myslím, že po čtyřech letech, kdy se nám podařilo zakázat Dělnickou stranu, jsme opět v bodě nula," poznamenal v úvodu pořadu Pecina, který se na ministerský post vrátí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

Za mě to ještě fungovalo, říká John

Podle Peciny by bylo mnohem lepší, kdyby Romové dostávali základní plat jako pomocníci policie v sociálně vyloučených lokalitách než aby v zásadě tytéž peníze dostávali na sociálních dávkách.

Radek John k tomu dodal, že vláda především selhala při řešení šluknovských problémů před dvěma lety. Šluknovem to všechno zkolabovalo, poznamenal John, který připomněl, že vláda měla v této oblasti řešit desítku priorit pro zlepšení situace, ale nečinila tak. V době, kdy na ministerstvu působil sám John, prý vše ještě fungovalo, o čemž svědčí procesy s extremisty, kteří stanuli před soudem. Patřičné kroky je podle Johna třeba učinit i v legislativní rovině.

V problémových lokalitách fungují tři věci

Podle Bublana je na jedné straně třeba integrovat sociálně slabé občany do společnosti, včetně Romů, ale na straně druhé je třeba zlepšit také ekonomiku jako celek, protože odcházející vláda sáhla k plošným škrtům v sociálním systému, čímž situaci nepomohla. „Lidé v oněch lokalitách říkají, že tam fungují tři věci - zastavárny, herny a výkupy surovin. To se musí změnit," uvádí jednoznačně Bublan.

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Následně všichni tři exministři vychválili zásah policie na jihu Čech. Ochránci zákona podle hostů pořadu vykonávají svou práci dobře, a to navzdory tomu, že se v organizaci akcí zlepšují i extremisté. „Dneska mají na pomoc právníky, kteří už jim řeknou, co ještě mohou dělat a co už nemohou,“ poznamenal Bublan.  

Problém však spatřují v klesajícím počtu policistů, tento jev označil John, Bublan i Pecina za nepřijatelný a situaci za fakticky neudržitelnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…