Pecina představil recept pro vyloučené lokality: Více práce a policejních asistentů

19.11.2013 14:30

Ministr vnitra Martin Pecina jasně popsal, co je třeba dělat, aby se postupně podařilo vyřešit rozpory v problematických lokalitách, kde žijí nepřizpůsobiví občané. Mohou pomoci jak peníze z EU na řešení otázky nezaměstnanosti, za zvýšení počtu asistentů prevence kriminality. Nebude chybět ani navýšení počtu kamer na konkrétních místech.

Pecina představil recept pro vyloučené lokality: Více práce a policejních asistentů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Pecina

„Stále se nám opakuje požadavek zajistit dodržování pravidel, a to jak ze strany majority, tak ze strany minority,“ poznamenal Pecina s tím, že má jasno i v tom, kde leží příčiny konfliktů. Problematické lokality najdeme především tam, kde je vysoká nezaměstnanost. Ačkoli svou roli hrají i radikálové. „My se snažíme varovat veřejnost, aby případné střety s policií nebrala především mládež jako adrenalinový sport,“ doplnil ministr.  

Snadná řešení neexistují

Problematické jsou především ubytovny pro sociálně slabé a napomáhá tomu nedostatečný počet policistů v lokalitách, kde se tyto ubytovny nacházejí. V jejich okolí totiž více dochází k bagatelním trestním činům a přestupkům, jako je rušení nočního klidu. Navzdory tomu, že je policistů nedostatek, je ministr vychválil. V omezených podmínkách prý svou práci zvládají dobře.

„Především si musíme říci, že neexistují rychlá řešení situace,“ poznamenal Pecina. Ministerstvo vnitra má připraveno několik nástrojů, jak situaci řešit. Podle ministra to ale není jen práce pro policii, je třeba zapojit i resort školství.

Prevence kriminality

První náměstek ministra vnitra Lubomír Metnar krátce popsal některé nástroje, se kterými  Ministerstvo vnitra pracuje. Najdeme mezi nimi např. působení tzv. romských mentorů v lokalitách nebo snahu ukládat pachatelům alternativní tresty v podobě veřejných prací. U nepřizpůsobivých je třeba posílit vztah k oblasti, ve které žijí. Stejně tak je třeba spolupracovat s úřady práce, aby se podařilo najít zaměstnání i těm, kteří jsou nezaměstnaní dlouhodobě. K tomu je možné využít i dotace z EU.

Nebudou chybět ani asistenti prevence kriminality pracující po boku policistů nebo posílení kamerového systému. V Duchcově již dnes pracují čtyři proškolení asistenti prevence kriminality. Pořádají se i „kulaté stoly“ s občany a na těchto besedách se o problémech v kritických lokalitách otevřeně diskutuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Putin? Němci likvidují nás, teď zjistili, co dělají USA. Je zle

8:40 To Putin? Němci likvidují nás, teď zjistili, co dělají USA. Je zle

Po vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny deklarovali západní lídři neochvějnou jednotu v obraně eur…