Pedagog práva dělá jasno v kauze Babišova jmenování premiérem: Do pravomocného rozsudku je nevinný. Zcela

09.09.2017 8:45

Jiří Němec, jenž vyučuje ústavní a správní právo na Metropolitní univerzitě Praha, se zamyslel v souvislosti s kauzou poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) nad presumpcí neviny. „O vině rozhoduje pouze soud,“ uvedl Němec v dnešní MF Dnes.

Pedagog práva dělá jasno v kauze Babišova jmenování premiérem: Do pravomocného rozsudku je nevinný. Zcela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

Následně vysvětlil, jak vlastně celý proces probíhá. Aby se totiž celá věc dostala k soudu, jenž jako jediný může rozhodovat o vině a trestu, musí být podána státním zástupcem obžaloba. „Předtím však proběhne trestní řízení vedené policií: právě ona na začátku rozhoduje o zahájení trestního stíhání konkrétní osoby, která se tím okamžikem stává obviněným. Pánem trestního řízení je procesně vždy státní zástupce,“ popsal Němec s tím, že i když mají policisté i státní zástupci velké pravomoci, mají také velkou odpovědnost a povinnost nést následky případných pochybení.

„Policisté, státní zástupci a hlavně soudci musí být procesně – a především na politicích – nezávislí, musí konat podle hesla ‚padni komu padni‘, ale to nemůže znamenat, že by měli být i nekritizovatelní a bez odpovědnosti za svá pochybení. A těžko se mohou divit, že trestní stíhání jakéhokoliv politika těsně před volbami vzbuzuje pochybnosti. Musí to však umět unést – teď i potom důkazně před soudem. I za to jsou placeni,“ dodal Němec.

Závěrem pak zkonstatoval, že již obvinění z trestného činu je závažný zásah do osobnostních práv. „Presumpce neviny až do pravomocného rozsudku však platí pro každého. I pro politika,“ uzavřel.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…