Pehe: Věci veřejné spasí jen rychlý odchod z vlády

18.10.2010 12:47 odp.

Už před druhým kolem senátních voleb se dá tvrdit, že absolutním poraženým se o víkendu staly Věci veřejné. Pro zachování zbytku věrohodnosti musejí jejich zástupci odejít z vlády, uvádí ve svém blogu politolog Pehe.

Pehe: Věci veřejné spasí jen rychlý odchod z vlády

Absolutním poraženým komunálních a prvního kola senátních voleb se staly Věci veřejné, které na rozdíl od TOP 09 nepotvrdily, že jejich úspěch v květnových volbách do Sněmovny nebyl zapříčiněn jen specifickou souhrou okolností. „To pro tuto novou stranu znamená vážné nebezpečí rychlého pádu do bezvýznamnosti," píše ve svém blogu politolog Jiří Pehe.

Volební manažér VV Vít Bárta v reakci na katastrofální volební výsledky nabídl jako řešení usilovnou práci ministrů VV na jejich ministerstvech, která prý přesvědčí občany. „Pokud Bártův názor převáží na nadcházející ideové konferenci VV, je načase se s touto stranou začít loučit. Zcela totiž podceňuje skutečnost, že VV vynesla do Poslanecké sněmovny jen dvě témata: boj s dinosaury a boj s korupcí," připomíná Pehe.

Místo boje s korupcí a dinosaury kývly VV na neoliberální reformy

„Protestní strana, jakou VV před volbami byla, se spojila s dinosaury ve vládě, a pokud si chce v tomto směru zachovat nějaký zbytek věrohodnosti, musí z vlády rychle odejít. Musí tak učinit i proto, že prioritou Nečasovy vlády není boj s korupcí, o němž VV tolik mluvily, ale neoliberální reformy, o kterých VV před volbami nemluvily vůbec," poukazuje politolog na rozpor předvolební rétoriky a povolebních skutků Johna a spol.

Proto si myslí, že Věci veřejné těžko někoho přesvědčí, že chtějí být středovou stranou, podporují-li politiku TOP 09 a ODS, která má k politickému středu asi tak daleko, jako k němu má politika KSČM zleva. „Jinými slovy: zůstanou-li véčkaři ve vládě ´škrtformy´, docela jistě zajdou na krizi identity," předpovídá Pehe straně chmurnou budoucnost.

Ideová konference prozradí, o co tvůrcům politického projektu šlo

Nadcházející ideová konference VV přesně ukáže, o co Bártovi a spol. šlo. Pokud šlo především o dočasné proniknutí na některá klíčová ministerstva, žádných korekcí kurzu se nedočkáme a VV budou další českou stranou „na jedno použití". „Pokud měly být VV naopak dlouhodobým politickým projektem, lze je snad ještě zachránit jen rychlým odchodem do opozice," uzavírá Pehe.

K věci:

Média u sousedů: Volby měly jasného poraženého - ODS  

Ušpinili jsme se reformami, analyzuje Bárta výsledek voleb 

Po volbách: Starosty i radní čekají v čele obcí těžké časy 

Foto: pwf.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jihTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…