Pehe: Zeman a černoši v USA? Je to starý, bílý muž, který vylezl z Lán

01.07.2020 13:34

Komentátor Thomas Kulidakis a politolog Jiří Pehe se vyjádřili ke slovům prezidenta Miloše Zemana, která pronesl při příležitosti oslavy na ambasádě Spojených států amerických. Hlava státu hovořila o hnutí Black Lives Matter neboli Na černošských životech záleží. Zeman se domnívá, že motto je rasistické, protože záleží na všech lidských životech.

Pehe: Zeman a černoši v USA? Je to starý, bílý muž, který vylezl z Lán
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Zeman ve sněmovně komentuje státní rozpočet
reklama

Kulidakis, jehož komentář přinesl server Novinky.cz, uvádí, že v tom, že záleží na všech lidských životech, má prezident nepochybně pravdu. "Život lidské bytosti by měl být v bezpečí bez ohledu na barvu její kůže, původ, vyznání nebo bohatství a postavení ve společnosti. Rozhodovat o osudu člověka mají jeho činy. Podle vyjádření většiny zástupců Hnutí Black Lives Matter tomu tak je," poznamenává Kulidakis s tím, že slogan má prý jen upozorňovat na specifický problém a nesnižuje hodnotu jiných lidských životů. "Prostě bojuje proti systémovému rasismu, tedy skutečnosti, že ve Spojených státech amerických přetrvává rasismus už od dob otroctví," dodává s tím, že v samotné podstatě věci by s českým prezidentem asi ke sporu nedošlo. 

"Při pohledu na vývoj související s hnutím reagujícím na ostudnou popravu George Floyda zasahujícími policisty se ale bohužel zdá, že oprávněnému boji proti rasismu řada aktivistických fanatiků dělá medvědí službu. Tak například prohlášení Priyamvady Gopalové z britské univerzity v Cambridge, že na 'bělošských životech nezáleží', je nehoráznost a nesmysl," píše také Kulidakis a poukazuje i na rozhodnutí televizní stanice Fox ohledně seriálu Simpsonovi a pravidel jeho dabování. 

"Správný boj proti rasismu není ani pozitivní diskriminace, ani vypjatá výchova společnosti. Potřebné je nastavit systém tak, aby každý projev systémového rasismu byl potrestaný, aby úřady a zaměstnavatelé, školy a jiné instituce měřili všem stejně," uzavřel.
 
"Prezident Zeman na oslavě amerického Dne nezávislosti pravil, že hnutí Black Lives Matter je rasistické, protože jde o všechny životy. Starý bílý muž, zcela mimo realitu, vylezl z lánského zámku, a bez jakékoliv snahy pochopit, oč v USA skutečně jde, pronesl další nehoráznost," okomentoval Zemanova slova také politolog Jiří Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…