Pehe bilancuje: Pekelný rok 2025. K moci se dostala spodina

26.12.2025 15:15 | Monitoring

Politolog Jiří Pehe o svátcích vánočních zhodnotil, že rok 2025 byl z hlediska globálního i domácího politického vývoje „pekelný“ a že v Česku, podle jeho slov, „se k moci prodrala spodina“. Nechyběla ani jeho pesimistická predikce vývoje pro rok 2026. Komentář od Pehe vyvolal na sociálních sítích silnou odezvu – mnozí konstatují, že skutečná spodina ze Strakovy akademie právě odešla.

Pehe bilancuje: Pekelný rok 2025. K moci se dostala spodina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Politolog Jiří Pehe ve svém komentáři shrnul rok 2025 jako období mimořádně negativní, a to jak na globální, tak na domácí scéně. „Rok 2025 byl z hlediska globálního i domácího politického vývoje pekelný,“ konstatuje Pehe na platformě X.

V mezinárodním kontextu poukazuje především na to, že tón světové politiky určovali americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimír Putin. Naráží tím mj. na sílící tlak na tzv. „rychlé řešení“ rusko-ukrajinského konfliktu. To je podle Jiřího Pehe rámováno nikoli jako spravedlivý mír, ale jako dohoda velmocí, která by legitimizovala ruské územní zisky a fakticky by odměnila agresi.

V domácím kontextu pak jeho výrok o tom, že „se k moci prodrala spodina“, míří na zásadní proměnu české politické situace. Naráží tak na nástup nové vládní konstelace tvořené hnutím ANO, SPD a Motoristy. Výrok od Pehe zapadá do jeho dlouhodobé kritiky těch politických sil, které podle něho stavějí na „populismu, útocích na média či zpochybňování nezávislých institucí“. A jeho závěrečná věta, že „nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř“, a že „rok 2026 je v tomto ohledu skutečným příslibem“, je očekáváním, z jeho hlediska, série nepříznivých událostí.

Komentář Jiřího Pehe vyvolal v diskusi pod příspěvkem i výrazně vyhraněné reakce. Jeden z diskutujících jeho varování ještě vyhrotil a v nadsázce načrtl temnou vizi dalšího vývoje světové politiky. „Očekávám letos vznik Spojených států rusko-amerických. Na vlajce budou mít Z. Zrádci světa,“ napsal v reakci na slova od Pehe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pehe???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekoren , 26.12.2025 17:33:32
Sam je spodina,odporny dedek ktery si nevidi na špicku frnaku.Jsem rada,že tito dinosauři už pomalu nemaji zadny vliv a tak alespon uraží obcany.tech praštenych politologu a sociologu je premnožene a každy krafa nesmysly hnus jako i novinaři.Pehe - spodina konecne vypadla a doufejme že i prezidentske volby dopadnou jinak nez minule a vlade ANO,SPD,MOtoriste se konecne bude pracovat lepe,protože ten z Hradu ma snahu novou vladu rozbit,ale to se mu nepovede.

|  17 |  1

Další články z rubriky

Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

9:00 Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

Ekonom Pavel Šik varuje před možnou geopolitickou hrou prezidenta: zatímco premiér Andrej Babiš (ANO…