Pekarová Babišovi: Nezkoušejte to házet na EU, vy jste viník!

03.04.2021 21:20

Distribuce vakcín ze strany EU a postoj Andreje Babiše v rámci vyjednávání, kvůli kterému Česko přišlo o desetitisíce dávek vakcín, jsou vášnivá témata první dubnové soboty. K postupu premiéra se kriticky vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní je šéf hnutí ANO manažerem, který spíše jen způsobuje krize.

Pekarová Babišovi: Nezkoušejte to házet na EU, vy jste viník!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19197 lidí

„Andrej Babiš není krizový manažer, ale manažer způsobující krize. Z Bruselu si odnáší zbytečnou ostudnou porážku a hlavně o 70 tisíc dávek vakcíny Pfizer méně,“ zněl úvod kritického příspěvku Pekarové, který napsala na facebooku. Následně v krátkosti zrekapitulovala dosavadní proběhlé události.

„Představitelé sedmadvacítky v uplynulých dnech jednali o tom, jak rozdělit deset milionů dávek vakcín. Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí včetně Česka. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo zástupcům Rakouska, Slovinska a Česka,“ přibližuje a dodává, že ve finále Rakousko a Slovinsko díky tomuto tahu získalo více vakcín, než původně mělo, ale jen Česko přišlo zkrátka.

Pekarová se v tomto kontextu do Babiše zhurta pustila, podle ní se premiér s nikým neporadil a rozhodl se vystupovat sám. „To je asi ten ‚tah na branku‘, kterým se rád chlubí... Výsledkem je ale jen další selhání, které chce premiér natruc EU obejít objednáním necertifikovaného Sputniku,“ lamentuje předsedkyně TOP 09. „Pane Babiši, ani nezkoušejte házet vinu za vaši neschopnost na EU! Ten viník jste vy a Česko je jedinou zemí, která nyní pod vaší taktovkou ostrouhá a doplatí na to zas jen a jen naši občané,“ uzavřela.

Babiš se ale hájí. Odkazuje k pomoci států Maďarska, Rakouska a Slovinska, které Česku přislíbily pomoc v rámci dodávek vakcín. Celkem by se mělo jednat o 80 tisíc dávek vakcín, což je podle něho dokonce o deset tisíc více, než původně mělo Česko dostat.

Co se týká Sputniku, Babiš zatím i přes tlak prezidenta Miloše Zemana zastával postoj, že se Sputnikem je třeba počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). Nyní pro server Seznam Zprávy uvedl, že stávající situace může měnit situaci. „Nepřímo nás k tomu nutí,“ okomentoval možnost přehodnocení postoje k vakcíně Sputnik V.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…