Peklo, jaké sněmovna ještě nezažila. Bušení do lavic, výkřiky o fašounech, dokonce padla výzva „Pojď ven“

01.02.2019 11:58

V Poslanecké sněmovně došlo během pátečního dopoledne k nevídané situaci. Při projednávání novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky došlo mezi poslanci k ostrému střetu. Poslanec SPD Lubomír Volný si to hodlal „vyřídit za dveřmi“ se sociálním demokratem Janem Birkem.

Peklo, jaké sněmovna ještě nezažila. Bušení do lavic, výkřiky o fašounech, dokonce padla výzva „Pojď ven“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Birke

Poslanci se navzájem uráželi a padla i slova o „vymývání mozků“ a vytvoření „teroristy Baldy“. „Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu,“ řekl také u řečnického pultíku poslanec hnutí SPD Tomia Okamury. Vystoupení poslance Lubomíra Volného (SPD), který vyzval kolegu k fyzické konfrontaci, provázelo bouchání do lavic.

Volný se v souvislosti s migrací tvrdě opřel do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Volný prohlásil, že Evropská unie je kafkovský svět, který buduje „supertotalitu“. „Evropská unie je zkáza Evropanů a zkáza Evropy,“ řekl.

Při odchodu z řečniště na Volného pokřikoval poslanec ČSSD Jan Birke. Sněmovní stenografové popsali jeho jednání slovy: „Poslanec Birke vyzývá poslance Lubomíra Volného ke konfrontaci“.

Jako první na Volného reagoval Petr Dolínek z ČSSD. Ten nejprve odmítl kritiku neziskových organizací, které podle něj dělají mnoho dobrého. Zadruhé se vyznal ze své lásky k Evropské unii. „Evropská unie je bezpečnost, demokracie, volný pohyb lidí, zboží, pohyb studentů. Je to budoucnost. Je to budoucnost pro Evropu i v rámci celého světa,“ zaznělo z řečniště.

A pak se pustil do poslance Volného, kterého prý po tomto výstupu váhá nazvat „váženým kolegou“. „Lidé jako vy se snaží legalizovat to nejodpornější v lidech, co v sobě mají – vraždění, zabíjení a snahu zastrašovat kohokoliv mohu kolem sebe! Je to hnus! Hnůj! A stydím se za vás,“ zvolal na závěr své faktické poznámky, zatímco hluk v sále prudce stoupal, ozýval se potlesk, ale i bušení do lavic.

Navázal na něj stranický kolega Jan Chvojka, který poslancům doporučil, ať čtou časopis Respekt. „Minulý týden v pondělí to číslo bylo velmi výživné a bylo tam šest nebo osm stránek o tom, jak jste panu Baldovi v tom vašem SPD vymyli mozek. To byl celkem normální pán, který 70 let svého života fungoval jako oblíbený člověk ve své obci, hrál na akordeon nebo na harmoniku, neměl nikdy žádný problém. A pak, když vstoupil do SPD nebo sympatizoval s SPD, tak se z něj stal s prominutím blázen. Protože vy jste mu vymyli mozek,“ podělil se o čtenářský zážitek. To, co provádějí politici z SPD, je podle něj „na kriminál“.

Do třetice se objevil v řečništi sociální demokrat Jan Birke, který předvedl ve faktické poznámce melodrama, ve kterém požadoval po poslanci Volném, aby se mu z lavice díval do očí. „Vy jste prolomil něco, co se v této Sněmovně za novodobých dějin nikdy nestalo. Abyste pokřikoval na demokraticky zvoleného poslance Pojď ven! Pojď ven! asi tím způsobem, že si to tam vyřídíme, a vtahoval do českého Parlamentu hlášky z restaurací IV. cenové skupiny, možná i nižší,“ kázal mu.

Na to přišel k řečništi opět Volný, který se ohradil slovy, že poslanec Birke na něj v podobném stylu povykoval z lavice během jeho projevu.

„Takže až vy, pane kolego Birke, nebudete používat slovník IV. cenové skupiny, prostřednictvím pana předsedajícího, tak se vám nedostane úplně stejné odpovědi. Já jsem jenom tomu vašemu primitivismu a agresivitě nastavil zrcadlo. A jestli máte problém se mnou něco řešit, tak pojďte ven! A tam si to můžeme vyřešit. A vyřešíme si to způsobem, který začne tím, jak se budete chovat vy. Protože já jsem nezačal,“ vysvětloval Volný, zatímco poslanec Birke přešel do tykání a pokřikoval z lavice „Už běž pryč“.

Volný pak v projevu pokračoval a rozvášnil se do té míry, že nereagoval na upozorňování, že mu k faktické poznámce vypršel dvouminutový limit. Vše skončilo tím, že mu předsedající Vojtěch Filip vypnul mikrofon a Volný posléze reklamoval, že byl krácen na čase, neboť jej poslanci vyrušovali bušením do lavic.

Následně se rozjelo tradiční kolečko faktických poznámek. Helena Langšádlová označila Volného výstup za vyhrožování a žádala, aby byl volán před mandátový a imunitní výbor.

Pavel Žáček z ODS vyjádřil názor, že toto je vrcholem současného dění ve společnosti. „Myslím si, že my bychom jako Poslanecká sněmovna měli zásadně odmítnout vyvolávání těchto totalitních duchů, které navazuje na některé nacistické názory, komunistické názory. Za chvilku tady budeme poslouchat, že za holocaust mohou židé a za gulagy, že mohou ty oběti, které v těch gulazích zůstaly a které tam zemřely,“ rozčiloval se.

Lidovec Jan Bartošek pak vystoupil s delším projevem, který zahájil slovy, že „zlo vždycky tlačí tam, kam až je puštěno“ a pokračoval varováním, že některé síly vedou společnost ke lži a nenávisti.

Ve snaze o uklidnění situace si následně vzali poslanci TOP 09 půlhodinovou přestávku na jednání klubu. Markéta Pekarová Adamová to odůvodnila tak, „aby si jednotliví řečníci mohli uvědomit, co tady způsobili“ a zklidnily se emoce.

Poslanci však pauzu na zklidnění využívali spíše ke komentování na sociálních sítích. „Ve Sněmovně asi některým jeblo – z SPD už agresivně vřískají jak fašouni v Reichstagu,“ napsal Jiří Dolejš (KSČM).

Lidovec Marian Jurečka uvedl, že by nevěřil, co je možné v dolní parlamentní komoře slyšet. „Agrese a zhovadilost některých poslanců SPD je neuvěřitelná,“ napsal.

„Stalo se: Poslanec SPD na poslance ČSSD 'Pojď ven!'. Neskutečné. Ostudné. Nepřijatelné. Hnus,“ uvedla Karla Šlechtová (ANO). Někteří poslanci mluví o možnosti podnětu mandátovému a imunitnímu výboru.

Sněmovna projednává ve druhém čtení vládní cizineckou novelu, která by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky. Sporný pozměňovací návrh o zrušení soudního přezkumu rozhodnutí o vyhoštění podpořil už dřív bezpečnostní výbor navzdory upozornění Ministerstva vnitra, že je protiústavní.

„Bezpečnostní složky musí mít možnost vyhostit cizince, kteří zde nemají co dělat,“ hájil úpravu předseda výboru Radek Koten (SPD).

Jan Bartošek (KDU-ČSL) ale poukázal na to, že zákon v minulosti obsahoval stejné ustanovení, Ústavní soud je zrušil. „Zatěžujete Ústavní soud svými nesmysly,“ řekl.

Podle Jaroslava Bžocha (ANO) je návratová politika prioritou, nelze ale ohýbat Ústavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

14:17 Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

V ČT krátce odpovídal na otázky premiér Andrej Babiš. Spolupráce s komunisty prý funguje, otázka lit…