„Musím to brát jako obstrukci ministra spravedlnosti za hnutí ANO, které od počátku nesouhlasilo se zřízením komise,“ řekl dnes ČTK Plíšek. Pelikán argumentuje tím, že zákon vyžaduje pro zbavení mlčenlivosti vážné důvody. Žádná ze dvou dosavadních žádostí požadavkům zákona podle ministra neodpovídá.
„Zmíněné vážné důvody nebyly ani v jedné z doručených žádostí uvedené. Z tohoto důvodu nebylo možné žádosti o zbavení mlčenlivosti zatím vyhovět. Nejde o schválnost či obstrukci, ale dodržování zákona o státním zastupitelství,“ sdělil ČTK Pelikán prostřednictvím mluvčí ministerstva. Plíšek ale říká, že žádosti byly konzultovány s právníky a další svědci na základě prakticky stejné žádosti zproštěni mlčenlivosti jinými lidmi byli.
Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory bývalého novináře Mladé fronty Dnes (MfD) Marka Přibila s předsedou ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp