Penny Market, Kaufland, BILLA a nové pokuty. Je to dost?

14.08.2024 12:21 | Analýza

Ani milionové pokuty neodrazují supermarkety působící v Česku od zneužívání praktik v podobě tzv. „falešných slev“ a v obchodech dochází i k tomu, že je lidem u pokladen účtována vyšší částka, než jaká je u zboží na regálu. Nejenže se obchody takto i opakovaně snaží české zákazníky ošálit, ale počet případů takového jednání dokonce narůstá. Česká obchodní inspekce (ČOI) v několika případech zjistila, že se obchodníci napřímo snažili o užití nekalé obchodní praktiky a oproti začátku roku ve druhém čtvrtletí udělovala vyšší sankce. Nejvíce pokut za „pasti na zákazníky“ tentokrát musí zaplatit Penny Market, Kaufland a Billa.

Penny Market, Kaufland, BILLA a nové pokuty. Je to dost?
Foto: Repro X @vojtarai
Popisek: Plzeň ve slevě

Některé obchody v Česku porušují povinnosti při poskytování slev dlouhodobě a ošálit své zákazníky formou falešných slev se snaží i velké supermarkety. Přestože jsou nekalé triky obchodníků s akčními nabídkami, které ve skutečnosti žádné zlevnění zákazníkům nepřinášejí, již o loňského ledna potírány v rámci novely zákona o ochraně spotřebitele, která stanovuje jasná pravidla, jak mohou obchody v Česku nabízet zboží ve slevě, někteří na zákonem stanovená kritéria neberou dlouhodobě ohled.

Již v prvním čtvrtletí letošního roku se měla ČOI setkávat s tím, že prodejci nadále v mnoha případech neplnily tyto povinnosti v souvislosti s poskytováním slev a při kontrolní akce zjistila porušení právních předpisů hned při 178 kontrolách z celkových 477, tedy ve 37,32 % případů.

A situace se nelepší. Ba naopak. Česká obchodní inspekce varovala, že obchodníci stále chybují při poskytování slev a někteří se pak snaží formou „falešných slev“ své zákazníky rovnou klamat s cílem, aby zboží koupili ve „slevě“, která ve skutečnosti žádnou slevou není a zboží je za stejné peníze jako normálně či dokonce ještě dráže, než kolik stálo před touto „slevou“. A tyto případy přibývají.

V rámci kontrol ve druhém čtvrtletí letošního roku, které byly inspektory ČOI prováděné od 1. dubna do 30. června 2024 v rámci celé tržní sítě včetně internetových obchodů, bylo porušení právních předpisů zjištěno při 106 kontrolách z celkových 259. Tedy hned při 40,93 % z celkového počtu provedených kontrol.

Nejčastějším zjištěním měly být porušení týkající se informací o slevě a též údajů o nejnižší ceně, za kterou byl výrobek prodáván v době 30 dnů před poskytnutím slevy. „Tato povinnost, vztahující se k informaci o slevě, byla porušena celkem v 35 případech,“ uvedla ČOI.

Druhým nejčastějším zjištěním bylo porušení části zákona o ochraně spotřebitele, který upravuje poctivost prodeje výrobků a poskytování služeb, a to ve 29 případech. Z toho ve 27 případech mělo docházet k nesprávnému účtování prodávaných výrobků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tolik podvodů v kapitalismu?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 14.08.2024 12:50:33
To je nějaké divné, vždyť přece žádný soukromník si nedovolí zákazníka naštvat, protože ten by k němu už víckrát nepřišel. Hm, já těmhle kecům o kapitalismu za socialismu taky věřil.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…