Penzijní systém potřebuje změnu, shodli se politici. Jenže jakou ...

29.04.2015 22:23

Předseda výboru pro sociální politiku Sněmovny Jaroslav Zavadil (ČSSD), předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura (ODS) a viceprezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop debatovali ve středečních Událostech, komentářích České televize o důchodové reformě. Shodli se na tom, že české penze potřebují změnu, jenže jakou?

Penzijní systém potřebuje změnu, shodli se politici. Jenže jakou ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Poslanci udělali první krok ke zrušení druhého penzijního pilíře. Podle Zavadila je to logický krok, neboť vládě jde o to, aby se neoslaboval první pilíř penzí. Uznává však také, že český penzijní systém musí projít proměnou. Stanjura připomněl, že část peněz sice odešla z pilíře prvního, ale přešla do pilíře druhého, takže rozhodně peníze nezmizely ze systému. Část lidí si zkrátka chtěla spořit na důchod a vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jim to podle politika ODS zkomplikovala. Jednou z možností by napříště mohlo být i přispění na důchod přímo vlastním rodičům. To jsou ale podle politiků věci k diskusi.

Někdejší odborářský předák ale nabídl poněkud jiný pohled. „Podívejte se, dneska na Slovensku funguje druhý pilíř deset let, už se z něj vyplácejí první důchody a ty jsou nižší, než kdyby se vyplácely jen z pilíře prvního,“ upozornil Zavadil.

Následně se oba politici shodli na tom, že na důchodové reformě je třeba hledat širší politickou shodu napříč Sněmovnou. Prokop k tomu doplnil, že kvůli zrušení druhého pilíře nyní neočekává, že by některý z penzijních fondů přikročil k arbitráži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …