Pět Čechů evakuovaných z Číny by mělo dorazit do Prahy v neděli

31. 1. 2020 22:40

Pětice českých občanů, která má zájem o evakuaci z Číny kvůli šíření nového typu koronaviru, bude do Česka dopravena ve spolupráci s Francií. Po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Do Prahy by je měl v neděli dopravit z Bruselu vojenský speciál. Budou vyšetřeni v pražské Nemocnici Na Bulovce, pak stráví dva týdny v karanténě.

Pět Čechů evakuovaných z Číny by mělo dorazit do Prahy v neděli
Foto: youtube.com
Popisek: Nakažení koronavirem v čínském Wu-chanu padají bezvládně na ulicích.
reklama

Anketa

Závidíte Britům, že odcházejí z EU?

95%
hlasovalo: 34535 lidí
Babiš dál počítá s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na pondělním jednání kabinetu předloží návrh na zastavení všech přímých letů mezi ČR a Čínou. Česko je připraveno případně vyslat speciál pro své občany, kteří by se mohli dostat do potíží v zahraničí kvůli tomu, že mají rezervované letenky na zrušené spoje. „Monitorujeme situaci, zatím to řešíme ve spolupráci s jinými zeměmi,“ řekl Babiš.

Podle informací ČTK budou na palubě letadla směřujícího do Prahy i dva slovenští občané. Pro ně přijedou ze Slovenska sanitky a odvezou je do fakultní nemocnice do Banské Bystrice.

SPECIÁL: Češi v zahraničí mají problémy s návratem, lety se ruší a ceny letenek závratně rostou...Babiš po více než hodinovém jednání se Zemanem v Lánech řekl, že prezidenta informoval o aktuální situaci týkající se koronaviru. „Pět občanů bude evakuováno ve spolupráci s Francií. Předpokládáme, že v neděli dorazí do Bruselu, kam pošleme vojenské letadlo, na palubě bude lékař z Bulovky. V neděli večer dorazí do Prahy a následně budou převezeni do Bulovky a měli by být 14 dní v karanténě,“ uvedl Babiš.

K chystanému zákazu všech letů mezi ČR a Čínou se v pondělí podle Babiše vyjádří i hlavní hygienička Eva Gottvaldová. „Víceméně jsme se na tom s panem ministrem domluvili, že to projednáme na vládě,“ uvedl Babiš. Kabinet podle něj může podobné rozhodnutí učinit, i když se tak dosud nikdy nestalo. „Je důležité, abychom dali najevo lidem, že je pro nás nejdůležitější, abychom zabezpečili bezpečnost občanů,“ řekl Babiš.

Virem se po celém světě nakazilo už bezmála 10.000 lidí, z toho přes 9800 v Číně, kde jich už nejméně 213 zemřelo. V Česku se od čtvrtka kvůli koronaviru testovalo 34 vzorků, žádný z nich nebyl pozitivní. Přímo v čínském městě Wu-chanu, epicentru současné nákazy, pobývají čtyři Češi. Dva z nich – studenti – požádali o evakuaci, další dva tam žijí dlouhodobě a do Česka se vrátit nemíní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…