Pět let od Klausovy amnestie. V životě bych ji nepodepsal, prohlašuje dnešní premiér Babiš. A Kalousek by ji chtěl zpětně vyšetřovat

01.01.2018 8:00

Před pěti lety v tento den byla končícím prezidentem Václavem Klausem vyhlášena amnestie, která se tak či onak dotkla desítek tisíc lidí. Vězeňská služba díky ní ušetřila asi 180 milionů korun. Řada politiků tehdy Klause za amnestii kritizovala. A kritizují ho za ni dodnes. Kritiku si vyslechl také tehdejší premiér za ODS Petr Nečas, který amnestii spolupodepsal. Jeho dnešní nástupce Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že by takovou amnestii v životě nepodepsal.

Pět let od Klausovy amnestie. V životě bych ji nepodepsal, prohlašuje dnešní premiér Babiš. A Kalousek by ji chtěl zpětně vyšetřovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Server Novinky.cz připomněl, že 1. ledna 2018 uteklo pět let od chvíle, kdy druhý český prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii, která ven z vězení dostala více než šest tisíc lidí. Další tisíce lidí se díky ní do věznice vůbec nedostaly. Vězeňská služba ušetřila na 180 milionů korun. Politici za amnestii dodnes exprezidenta kritizují.

„Klausovo rozhodnutí bylo jednoznačně špatné a za důsledky nese odpovědnost on a také tehdejší vláda Petra Nečase, která amnestii kontrasignovala,“ řekl Babiš. Největší problém tkví podle Babiše v tom, že se díky amnestii přestaly řešit i některé velké hospodářské kauzy minulosti.

Celý článek naleznete zde.

„Dotkla se kauz vytunelování fondu Trend, H-Systému nebo machinací kolem státem vlastněné firmy Čepro, kde stát přišel o 2,6 miliardy. Vůbec nechápu, proč se vztahovala na tyto privatizační zločiny. Nikdy bych souhlas s takto širokou amnestií, která se vztahuje i na tak závažnou trestnou činnost, nepodepsal. Přeci není normální amnestovat tuneláře,“ zdůraznil.

Vedle Klause Babiš zkritizoval i pomalost českých soudů. „Nechci amnestii vůbec obhajovat, ale je vážně děsivé, když zjistíte, že kauzy z 90. let nebyly v roce 2013 stále dořešeny. Každopádně ani tyto argumenty nikdy neospravedlní to, jak špatné rozhodnutí Klaus učinil,“ uzavřel Babiš. 

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík je toho mínění, že ještě dnes by stálo za to si na amnestii posvítit. V podobném duchu se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něhož nebyl problém ani tak v tom, že byly prominuty menší trestné činy. Avšak amnestovat pachatele či možné pachatele velkých hospodářských kauz je podle Kalouska velmi problematické.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek byl ještě tvrdší. „Klaus se zapíše do čítanek jako prezident, který lidem kázal utahovat opasky, tunelářům zhasl, umožnil jim rozkrást státní i soukromý majetek a nakonec je amnestoval, shrnul podle serveru pohled na Klause Michálek.  

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) se Klause zastal. Jako prezident měl prý na udělení amnestie právo a nelze vyloučit, že ji nějaký další prezident využije znovu. A bude na to mít právo. Sám Klaus se hájil tím, že amnestii vyhlásili i jeho předchůdci. Mezi jinými také Václav Havel anebo vůbec první prezident našeho státu T. G. Masaryk.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…