Petr Fiala šel lovit body do Deníku N, ale tam se mu vysmáli: Vy chcete oslovit mladé? S Kuberou ve straně?

17.01.2020 12:46

Předseda ODS Petr Fiala věří, že uspěje jak v letošních volbách krajských, tak ve volbách sněmovních příští rok. V Deníku N naznačil, čím by si chtěl získat pozornost voličů. Politolog Jakub Lysek z Palackého univerzity v Olomouci postavil Fialu zpátky na zem a naznačil, kde tkví největší slabina ODS.

Petr Fiala šel lovit body do Deníku N, ale tam se mu vysmáli: Vy chcete oslovit mladé? S Kuberou ve straně?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Předseda nejsilnější opoziční strany ODS si však z toho těžkou hlavu nedělá. V rozhovoru pro Deník N zdůraznil, že každé volby od roku 2013 je pozice ODS lepší, teď drží i post předsedy Senátu a Fiala nepochybuje o tom, že tento trend bude pokračovat.

Podle politologa Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v Olomouci však ODS s žádným zázračným růstem počítat nemůže.

Pro část sociálně konzervativních národoveckých voličů tu je SPD a Trikolóra, částečně pořád ANO. Nejedná se o významný segment, nicméně vše dohromady pak vysvětlí, proč má ODS stabilně lehce nad 10 procent. Další problém vidím v tom, že voliči ODS prostě stárnou se svojí stranou, protože ODS nedokáže oslovit mladší voliče. Tady nemyslím prvovoliče, ale hlavně generaci 30 až 40 let,“ uvedl politolog.

Fiala přesto věří, že ODS čeká úspěch v krajských volbách a později i ve volbách sněmovních a slíbil jim, že bez Babišova ANO se v České republice opět začnou stavět byty, silnice a bude se víc investovat do vzdělání. A zaměstnancům sníží daně.

Lysek má však za to, že tento recept ODS nemusí stačit, jak již naznačil, občanští demokraté by potřebovali osobnost, která přitáhne mladší voliče. Jednou z viditelnějších tváří ODS je dnes předseda Senátu Jaroslav Kubera, ale ten mladší voliče ODS pravděpodobně nepřiláká. „Pan Kubera oslovuje jistou část voličů, která má paradoxně sympatie k Zemanovi, SPD či Babišovi. Myslím si, že ho většina voličů ODS ani nebere příliš vážně,“ uvedl expert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …