Petr Hájek: Rathovým procesem jenom testují, co vydržíme. Půjde o všechno

16. 8. 2013 10:47

V procesu s exhejtmanem Davidem Rathem nejde o hledání spravedlnosti. To hlavní teprve přijde a půjde o všechno, píše ve svém článku šéfredaktor on-line kontrarevolučního magazínu Protiproud a bývalý vicekancléř Petr Hájek.

Petr Hájek: Rathovým procesem jenom testují, co vydržíme. Půjde o všechno
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath se spoluobžalovaným Petrem Kottem
reklama

Médii občas proběhne zpráva, že líčení s Davidem Rathem je nuda, žádný proces roku, jak se očekávalo. Podle Hájka ale nejde o standardní proces, jen to nevidíme, protože soudce rozhodl, že nepůjde o reality show v přímém přenosu. Ven se tedy dostávají jen informace zpracované médii.

Zatímco daleko menší případy byly přenášeny jako televizní estráda, například prý proces s Vítem Bártou a Kristýnou Kočí, tentokrát nám je "zábava" odepřena. A motiv je prý jasný: Nesmí prý dojít k tomu, aby Rath - mimořádně dobře vybavený řečník - obrátil veřejné mínění na svou stranu. V tom spatřuje Hájek také smysl držení poslance ve vazbě. "Nesměl se dostat před kamery. Nesměl mít příležitost mluvit v přímém přenosu," vysvětluje také to, proč se Rath nesměl účastnit hlasování o vyslovení důvěry Rusnokově vládě. "Od počátku je totiž jasné, co jsme psali dávno před zahájením jednání: Důkazy jsou mírně řečeno chabé a nebýt 'spolupracující obviněné' paní Salačové, nebylo by asi vůbec na čem žalobu postavit," pokračuje Hájek.

Teprve nyní začíná být proces patřičně vzrušující a mediální mainstream přesto tvrdí, že je to nuda. Nebo možná právě proto, spekuluje Hájek. Rovněž vyšetřování i soudní jednání je podle šéfredaktora "podivné". "Od počátku nejsme svědky poctivého hledání spravedlnosti, ale inscenování kauzy na 'společenskou' objednávku. Přesně řečeno – tak by to chtěli ONI, vyšetřovatelé, státní zástupci i soudci. Právě tuto atmosféru potřebují vyvolat. I proto nesmí být v soudní síni kamery. A v tom jim většina médií, vědomě či bezděčně, zdatně sekunduje," píše.

Testování nálad veřejnosti

Tento proces - včetně naplánování doby jeho konání - má být podle Hájka základním testem. "Momentálně se testují především nálady veřejnosti. Snaha vylíčit proces jako 'nudný', tedy nehodný většího zájmu, k tomu patří," pokračuje bývalý vicekancléř.

  • Celý článek Petra Hájka na webu Protiproud.cz čtěte ZDE.

Nechce prý posuzovat to, zda je Rath něčím vinen, cílem je upozornit na temné pozadí jeho vyšetřování a soudu. Výsledku se prý jen tak nedočkáme, ale daleko podstatnější je podle Hájka stejně jeho průběh. "Ten nám hodně napoví, k čemu se strůjci těchto represivních představení ve veřejném prostoru chystají a jakými metodami jsou odhodláni postupovat. Je to velmi důležité. Nemylme se totiž. Triumvirát Bradáčová – Šlachta – Ištvan a jejich spojenci jsou také stále jen na začátku," píše šéfredaktor Protiproudu.

Další údery od zmíněné trojice prý přijdou během předvolební kampaně, vůbec jim totiž prý není jedno, jak volby dopadnou. "V tomto smyslu nám dávají příležitost otestovat si také je. Jejich sílu, propojení a odhodlání. Zatím jsou klidní. To nás ale nesmí znervóznit. Boj o obnovení alespoň části ztracených občanských svobod je rovněž teprve na začátku. A také je to zatím na pohled 'nuda'. Nuda, ve které jde zase jednou o všechno," uzavírá Hájek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

6:28 Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

Jak vytěžit z národní krize co nejvíce politických bodů? Otázka, na níž neexistuje jasná odpověď. Ov…