Petr Hampl: Tisíce let bylo mizerně. Pak bylo pár století dobře. A teď bude zase mizerně, ještě hůř než na začátku

09.09.2015 10:21 | Zprávy

Poměrně pesimisticky vidí budoucnost západní civilizace sociolog Petr Hampl. Šířeji se zamyslel nad tím, jak se v průběhu historie žilo tzv. elitám a jak tzv. obyčejným lidem, většinou manuálně pracujícím. Poukazuje na to, že v průběhu staletí až přibližně do roku 1800 zůstávala u nižších společenských vrstev vysoká dětská úmrtnost, zatímco věk dožití byl poměrně nízký.

Petr Hampl: Tisíce let bylo mizerně. Pak bylo pár století dobře. A teď bude zase mizerně, ještě hůř než na začátku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

To se změnilo až v období průmyslové revoluce, resp. do vzniku kapitalismu. Časy před tím prý byly mimo jiné charakterizovány tím, že se elity vyhýbaly běžným ekonomickým činnostem. „Ti nejlepší nebo domněle nejlepší ... v horších případech plánovali a realizovali války, v lepších případech věnovali energii teologickým disputacím, výrobě nádherných modlitebních knih, projektování katedrál nebo byli ozdobou panovnických dvorů. V každém případě platí, že jejich přínos pro život neurozených zemědělských vrstev (s výjimkou poskytování vojenské ochrany a udržování veřejného pořádku) byl nulový nebo velmi nízký,“ píše Hampl na serveru Literarky.cz.

Celý text je ZDE

Docházelo k obrovskému pokroku ve válečnictví, umění a architektuře. Většina obyvatel ale žila stále stejně

A tak v období před průmyslovou revolucí podle Hampla došlo k obrovskému pokroku v oborech jako válečnictví, správa státu a mučení. „Nejviditelnější pokrok probíhal v umění a architektuře – od raného románského umění po rozvinuté baroko. Život naprosté většiny obyvatel však zůstával těmito změnami nepoznamenán – snad až na zavedení pěstování brambor,“ uvedl Hampl. A poukázal na to, že po staletí se neměnila délka života, existovala obrovská dětská úmrtnost, lidi sužovala nedostupnost zdravotní péče a neustále hrozící riziko hladomoru. „Neměnily se ani dopady tak těžkého života na lidskou psychiku a lidské vztahy. Bráno měřítky z počátku 21. století, mezi nižšími třídami prakticky neexistoval citový život a neexistovaly ani dnes tak samozřejmé instituce jako je dětství,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

17:48 Po volbách přijde audit. Konečná: Fialovu vládu musí prověřit soud!

Lídryně hnutí Stačilo! a europoslankyně Kateřina Konečná znovu otevřela téma odpovědnosti za výkon v…