Petr Honzejk k premiérovu volání po potrestání Peksy: Babiš postoupil o level výš na „Česko, to jsem já“

03.05.2018 21:39

Andrej Babiš žádá, aby vůči pirátskému poslanci Mikuláši Peksovi zahájil sněmovní mandátový a imunitní výbor disciplinární řízení. Premiérovi v demisi totiž vadí poslancovy výroky v zahraničí o tom, že je trestně stíhaný a že zneužívá evropské dotace. Komentátor Petr Honzejk se proto v komentáři na serveru iHNed.cz rozepsal o tom, jak moc je jeho požadavek absurdní. „Odhaluje Babišovo autoritářské uvažování, pro které je příznačný odpor k jakékoli kritice,“ říká.

Petr Honzejk k premiérovu volání po potrestání Peksy: Babiš postoupil o level výš na „Česko, to jsem já“
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Andrej Babiš a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na setkání členů vlády v demisi s občany v Třinci
reklama

Když už bychom podle Honzejka měli hovořit o zájmech Česka, pak ty rozhodně nepoškozuje to, že nějaký poslanec naplno řekne, jak se to s naším premiérem má, ale spíš to, že takového premiéra máme. „Stížnosti Babiše, že se proti němu všichni spikli, byly doposud úsměvné, legrace ale končí. Přešel totiž od nářků k pokusům o trestání kritiků. A to je zlé,“ zahájil svůj komentář na serveru iHNed.cz Honzejk.

Premiér nemůže rozdýchat fakt, že Peksa na setkání se švédskou delegací mluvil o Babišově problému se stíháním kvůli podezření ze zneužívání evropských dotací. „Tím prý ‚poškodil Českou republiku‘. Babiš sice chytře píše, že o ‚poškozování zájmů‘ mluvili neoficiálně sami Švédové, ale žádný záznam o tom neexistuje, takže je nutné brát to jako Babišův pohled na věc,“ zdůraznil novinář.

Právě tento případ podle komentátora o Babišovi prozrazuje víc, než by si asi sám přál. „Je v něm zakódován důvod, proč se před ním mít na pozoru. Už dříve Babiš fungoval podle vzoru ‚ANO, to jsem já‘, nyní postoupil o level výš na ‚Česko, to jsem já‘,“ řekl Honzejk s tím, že Babiš chce být považován za demokrata, ale pořád se ne a ne zbavit autoritářské mentality, které je v principu každá kritika protivná. „V tom je dost podobný Miloši Zemanovi s jeho ‚shut up‘, které vzkázal kritikům po svém znovuzvolení,“ dodal.

Babišův požadavek na potrestání Peksy je prý o to absurdnější, když o stíhání Babiše ví v evropské politice každý. „Česko nepoškozuje to, že nějaký poslanec naplno řekne, jak se to s naším premiérem má, ale spíš to, že takového premiéra máme,“ uvedl komentátor a zmínil i to, že z pohledu obrazu země v zahraničí je mnohem problematičtější divoká verze, kterou o svém stíhání šíří Babiš, tedy že je to politicky motivované a lze si tady objednat trestní stíhání, uzavřel Honzejk s tím, že je to premiér, nikoli Pirát Peksa, kdo svými řečmi poškozuje Česko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

11:10 „Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

Konec! Odchod! Rezignace! Opoziční ODS, Piráti, lidovci a TOP 09 žádají hlavu ministra zdravotnictví…