Petr Robejšek řekl otevřeně, co si myslí o Putinovi

1. 12. 2016 7:02

Analytik a politolog Petr Robejšek se rozhodl vstoupit do politiky se stranou Realisté. Zda však bude jejím předsedou, či jako dnes pouze mentorem, se teprve ukáže. Rozhovor s ním nyní přinesl časopis Reflex.

Petr Robejšek řekl otevřeně, co si myslí o Putinovi
Foto: repro foto youtube.com
Popisek: doc. Petr Robejšek oznámil vznik nové strany Realisté
reklama

Kodex Realistů podle autora rozhovoru Bohumila Pečinky působí jako seminární práce nadějného studenta politické sociologie. "Ale tři silná hesla Realistů z něj nedostal ani autor těchto řádků," konstatuje se. 

"Petr Robejšek zatím projevuje zvláštní nedostatek toho, čemu se ve sportu říká 'zabijácký instinkt'. Odmítá se vyjadřovat k jiným stranám a málem se jim za kritiku omlouvá, zaplétá se do teorií o vědeckých metodách řízení společnosti a vůbec působí jako ódéesovský Petr Fiala. Prostě pan profesor šermující se slovy, a život je jinde," dodává také autor rozhovoru s tím, že na druhou stranu profesorem sociologie byl i T. G. Masaryk.

Úvodem rozhovoru se pak Robejšek vyjádřil ke zvolení prezidenta Donalda Trumpa v USA. "Velká část společnosti se bouří proti svým politickým a mediálním elitám, které si myslí, že vědí, co si mají lidé myslet a dělat. Celá léta byla politická nabídka v demokraciích monotónní – ať už jste zvolili kohokoli, dostali jste v podstatě stejnou politiku. V USA i Evropě vznikla silná poptávka po jiné politice. Proto se objevují strany, jež otevírají neřešená témata," zmínil. Trumpa podle jeho slov odmítal nejen demokratický establishment, ale i větší část republikánského vedení.

"To znamená, že Trump je někdo, kdo není chtěn těmi, co Americe ve skutečnosti vládnou. Tahle oligarchická struktura vládne ve všech západních zemích i u nás. Jejím základem je odcizená elita, která chce lidi odklonit od moci, aniž by se jich zeptala, co skutečně chtějí. K Trumpovi se většinou hlásí elity snažící se nahradit ty současné, jež se nechovají tak, že by si tuto moc chtěly udržet," dodal.

Anketa

Co říkáte na to, že hospodští zavírají kvůli EET?

hlasovalo: 13540 lidí

"Byl jsem jedním z mála analytiků v Česku, který říkal: My potřebujeme americký radar, a to se dá doložit na mnoha článcích. My potřebujeme radar, protože se potřebujeme bránit. Ti, co mi předhazují kdovíco, byli často ti, co tvrdili, že není potřeba. Mnozí z nich mi vyčítají, že jsem proruský, když tvrdím, že musíme žít s velmocemi. Žádný stát, jakkoli je nám hodnotově blízko, nedá přednost našim zájmům před svými. To je naprosto realistická analýza. Někteří ji nechtějí vnímat a škatulkují mě, protože je to pro ně jednodušší, než aby se zabývali mými argumenty," zmínil v odpovědi na otázku ohledně postoje k Rusku.

Ruského prezidenta Vladimira Putina ve vztahu k Česku nehodnotí v ničem. "A vůči Rusku? To ano, protože je to ten typ vůdce, kterého si tato země zaslouží a asi také potřebuje. Vůči nám je to mocenský politik a využije každou šanci k tomu, aby získal prospěch pro svou zemi," zmínil. Putin podle něj například využil slabinu Západu, poslal do Sýrie svoje letce a efektivně to využívá pro své hry. 

Samozřejmě nemohla chybět ani slova o Německu, kterému se dle Robejška velmi dobře vede a má tradici stability, poslušnosti a konsensu. Zároveň se rozhovořil o dezintegraci. "U lidí ve většině evropských zemí je deziluze z vládnoucích elit EU, že například nezabránily migrační krizi a dostatečně neochránily své občany. Stejné to bylo s krizí kolem eura, již se také nepodařilo vyřešit," řekl.

Realisté, které Robejšek zakládá, podle něj budou pravicovou konzervativní stranou. "Pravolevé spektrum se stále v politice používá, my ho pro lepší rozlišení používáme také. Prostě jsem se přizpůsobil těm, k nimž mluvím. U mě najdete silné prvky konzervatismu, pokud jde například o rodinu, protože to je stabilizující věc. Nikdy jsem se osobně nedeklaroval jako konzervativec. Jsem člověk, jenž se snaží dělat politiku účelnou a účinnou. Kritériem jeho hodnocení je prospěch země, úspěch národa," vysvětlil. Základními prioritami strany pak má být bezpečnost, rodina, spravedlnost pro každého, odpovědnost a národní bohatství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…