Petr Robejšek vyzývá ke změně: Elity slouží jen samy sobě. Pozorujete to, kam se podíváte

9. 7. 2016 8:41

Hostem Martina Veselovského v pořadu DVTV.cz byl politolog Petr Robejšek. Vyjádřil se především k Brexitu a k politikům. Ti podle něj nejsou důležití, jsou prý jen servisem.

Petr Robejšek vyzývá ke změně: Elity slouží jen samy sobě. Pozorujete to, kam se podíváte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek
reklama

Úvodem se Robejšek vyjádřil k výsledku referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Lidé si odhlasovali odchod a Robejšek to vnímá jako vítězství občanské společnosti. „Vyhrála společnost Velké Británie, a tím pádem i společnosti Evropské unie,“ sdělil. Vůdce hnutí za vystoupení Nigela Farage a Borise Johnsona označuje za ty, kteří splnili svou úlohu. „Kdyby jich nebylo, tak by přesto byla anglická společnost schopná říct Brexit. Oni byli schopni formulovat veřejná mínění,“ dodal.

Farage i Johnson nyní odcházejí, odchází i premiér David Cameron. „Velká Británie je společnost, ti, o kterých mluvíte, jsou exoti. Je to servisní personál. Farage neměl se svou stranou žádnou perspektivu. On sám sebe odstranil. A přál bych si, aby to tak bylo vždy, že když někdo splní svou úlohu, odejde. Tito lidé formulovali něco za společnost, ale kdyby nebyla britská společnost připravena odejít, nedosáhli by ničeho,“ sdělil. Politici či média dle něho nejsou důležití. „Společnost si poradí i bez nás. Vyprodukuje jiné vůdce,“ dodal s tím, že politici jsou jen servis. „Politici se často považují za něco víc, ale oni jsou fakt jen služebná,“ řekl.

  • Celé video najdete ZDE

„Politici by měli mnohem méně konzultovat s lobbisty, ale měli by svá rozhodnutí daleko více konzultovat s veřejností, například prostřednictvím referend,“ sdělil Robejšek. Vyhlášení referenda ve Velké Británii tak považuje za správné. „Lež hraje svoji centrální roli i v uspořádaném demokratickém procesu. Tajnosti, intriky,“ vzpomněl Robejšek. Manipulace patří podle něj k lidské existenci. „A o to mi jde, když hovořím o přednosti referend. Zde se totiž vybalancují hraniční lži z obou stran,“ dodal. „Masa lidí je moudrá tím, že všechny extrémy vyladí,“ zmínil například hloupost a přemoudřelost. 

„My nevíme, které rozhodnutí je správné, ale důležité je, aby bylo konsenzuální, aby bylo většinové,“ podotkl k rozhodnutí v referendu. Ti, kteří se totiž rozhodnou, nesou důsledky. „Když se společnost rozhodne špatně, lépe snáší důsledky,“ myslí si. Když lidem nejste schopni definovat otázku, není ještě určená k rozhodnutí, myslí si. 

Zastupitelská demokracie u nás se podle Robejška stává nefunkční. „Proto relativně hlasitě volám o změnu. Vidím totiž, že elity se chovají tak, že slouží jen samy sobě. Kam se podíváte, pozorujete to,“ dodal. 

Závěrem se Robejšek vyjádřil k rekonstrukci Evropské unie. „Přál bych si pravý opak hesla ‚více Evropy‘. Momentálně to však tak nevypadá. Redukce evropské integrační politiky na co Evropa stačí, co její občané chtějí a co je užitečné,“ podotkl Robejšek. Evropská unie má podle něj smysl jako zóna volného obchodu. „Evropská komise by dávala smysl jenom tehdy, omezila-li by se pouze na věci související se zónou volného obchodu,“ dodal.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

15:25 Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

V České republice je něco přes 20 tisíc vyznavačů islámu. Tito čeští muslimové znovu a znovu odsuzuj…