V přehledu mediálních zajímavostí se tentokrát dostane na odezvy dvou zcela odlišných akcí, které se uskutečnily o minulém víkendu. „Jednou z nich je LGBT pochod, tedy ten karneval v Praze, a tou druhou setkání v Příčovech u Sedlčan, které mělo v názvu slovo vlastenectví a ve svém obsahu diskuse a kulturní akce týkající se právě tohoto pojmu. Ty dvě akce jako by zdánlivě nešly proti sobě, protože gay může být stejně tak dobrým vlastencem jako heterosexuál. A úplně naopak může být heterosexuální třeba i nábožensky orientovaný člověk internacionalistou nebo fanatickým milovníkem Evropské unie, jako jsme viděli u některých našich i vládních představitelů. Na první pohled spolu ta dvě témata nesouvisejí. Ale souvisejí díky tomu, že je dali dohromady nejenom novináři, ale také politici. Těch materiálů, které na tato témata prošly médii, bylo hodně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Jako první vybral text Roberta Maleckého „Vzkazy pro gay pride“, který vyšel v pondělním deníku E15. „A pustil se do toho docela od podlahy. Nejprve pozurážel prezidentova mluvčího Ovčáčka, celý odstavec se věnoval výsměchu poslanci Zdeňku Ondráčkovi, nevím proč, nijak s tím nesouvisí. Měl to být komentář, ale kdyby tam bylo napsáno fejeton, tak bychom žánrově tolik netápali. Na školách učíme, že komentář a fejeton jsou dva úplně jiné žánry. Komentář vychází z podložených faktů a dává je do souvislostí, případně je závěrem doplní o názor autora komentáře. Osobních názorů v tomto textu, který bych nenazval komentářem, je spousta. Vedle plivanců na pány Ovčáčka a Ondráčka je tam také spousta zajímavých hodnocení a zevšeobecnění, která pravděpodobně vycházejí z názorů pana Maleckého, které by se ale těžko daly podložit faktograficky třeba sociologickým průzkumem a podobně,“ upozorňuje mediální analytik.
Alegorické vozy se zvukovými systémy, policisté i helikoptéra
Pozastavuje se nad tím, jak autor zevšeobecněně píše, že tu karnevalovou akci homosexuálů chápeme hlavně jako „milou hru“. „Možná to tak chápe pan Malecký, ale já znám hodně lidí, kteří to chápou úplně jinak. A přestože nejsou součástí téhle ‚milé hry‘, tak jsou aspoň do té míry inteligentní a tolerantní, že si té ‚milé hry‘ nevšímají, a pokud mohou, tak odjedou z Prahy, protože je různá dopravní omezení a jiné záležitosti, které provázejí tuto tzv. milou hru, obtěžují v jejich běžných životech. Pan Malecký vedle toho, že si kopl do Ovčáčka a Ondráčka, pojal i odvážný rétorický záměr kopnout si i do českého primase Dominika Duky za to, že se vyjádřil negativně vůči LGBT ideologii. Tu Václav Klaus v roce 2011, když to začalo, nazval homosexualismem. Připomenu jeho tezi, která stále platí a netýká se jenom tématiky LGBT, že je velký rozdíl mezi homosexualitou a homosexualismem, stejně jako mezi ekologií a ekologismem. Ten ismus na konci z toho dělá politiku, dělá z toho něco, co stojí hodně peněz,“ podotýká Petr Žantovský.
V článku, který vydal server Seznam Zprávy s využitím ČTK, se dočetl, že účastníky LGBT akce doprovodilo jedenadvacet alegorických vozů se zvukovými systémy z Václavského náměstí na Letnou. Tam na průvod, který provázely desítky policistů i policejní helikoptéra, navázal hudební program na čtyřech pódiích a další atrakce. „Při tom exhiboval pan primátor Hřib a další bývalí nebo současní politici. Byla z toho mezi LGBT komunitou velká radost, ačkoli, jak se píše ve stejném článku, účastníků bylo zhruba o deset tisíc méně než v loňském roce. Ale mě zaujaly ty vozy se zvukovými systémy a policisté a helikoptéra. Kdo to platil, kladu otázku. V žádném článku – a četl jsem je velice pozorně – jsem se nedozvěděl, kdo přesně je pořadatelem pochodu Prague Pride. Nikde jsem nenašel zmínku o organizátorovi. Tak se ptám, kdo to organizuje a kdo to platí,“ zajímá se mediální odborník.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Foldyna , média , Žantovský , Prague Pride , týden v médiích , LGBT , Příčovy
autor: Jiří Hroník
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary