Petříček: Budu dál hájit hodnoty, které hájíme od sametové revoluce

03.01.2019 10:42

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poskytl rozhovor České televizi. Pokud byste očekávali, že musel odpovídat na velmi ostře formulované dotazy, tak se možná raději zamyslete ještě jednou.

Petříček: Budu dál hájit hodnoty, které hájíme od sametové revoluce
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Komunisté, kteří drží vládu Andreje Babiše (ANO) u moci, opakovaně kritizovali ministra zahraničí z ČSSD Tomáše Petříčka. Předseda vlády sice připustil, že ke změnám ve vládě může dojít, jenže jedním dechem dodal, že o ministrech z řad koaliční ČSSD tak úplně rozhodovat nemůže. Kdyby chtěl Petříčka vyměnit, musel by k tomu mít souhlas ČSSD, a sociální demokraté se tváří, že žádný takový souhlas nevydají.

Podporou od svých spolustraníků si je v tuto chvíli poměrně jist i sám Petříček. Vzhledem k tomu, že kritiku neslyší z řad svých kolegů, hodlá nadále naplňovat zahraniční politiku, na které se dohodly koaliční strany, ANO a ČSSD. Komunisté sami rádi zdůrazňují, že nejsou součástí vlády, takže jejich názor Petříčka nijak zvlášť nezajímá. Zahraniční politiku určuje vláda a součástí vlády jsou ANO a ČSSD.

„Pro mě je důležité naplňovat to, co jsme si vytkli, když jsme vstupovali do vlády s hnutím ANO, a to je ukotvení v Evropské unii, posilování našeho spojenectví v NATO, posilování vztahů s našimi sousedy, řešením problémů tam, kde vznikají, ať už se to týká migrace, nebo ekonomické diplomacie. A na tomto ministerstvo pracuje a hodlám na tom pracovat i v roce 2019,“ zdůraznil Petříček s tím, že Česko stálo o návrat do demokratického světa, po roce 1989 na tom pracovalo, a když jsme se stali součástí evropských a euroatlantických struktur, prosazujeme v nich naše zájmy. Česká republika je tvrdý vyjednavač,“ zdůraznil Petříček.

Moderátor Michal Kubal se Petříčka zeptal, zda se cítí jako loutka. Narážel tím na opakované vyjádření nedůvěry prezidenta Miloše Zemana vůči ministrovi, kterého označuje za pouhou loutku v rukou europoslance Miroslava Pocheho. „Necítím se jako loutka,“ zdůraznil Petříček.

Ministr je také připraven i nadále hájit hodnoty, na kterých Česká republika stojí od sametové revoluce. Kubal mu v tu chvíli skočil do řeči. „Chtěl jsem říct, že se to nezmění, ale je to něco, co teď zaznívá opětovně, protože to nezaznívalo v posledních letech. Je to jedna z těch věcí, které se obnovují,“ konstatoval moderátor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pokud jde o ekonomickou diplomacii, Petříček by rád otevřel ekonomické trhy v Latinské Americe, v jihovýchodní Asii i v Africe.

Především však hodlá hájit zájmy českých občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

20:07 Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se ve středu odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Pre…