Petříček: Vondráček bude po ruské misi s MZV více koordinovat cesty

23.10.2018 20:40

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se dohodl s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na lepší koordinaci zahraničních cest po Vondráčkově kritizované návštěvě Ruska. Petříček to uvedl dnes na Twitteru. Podle ministra také Vondráček řekl, že se v Rusku soukromě nesešel s kontroverzními lidmi. Petříček uvedl, že sám bude s ruskou stranou diskutovat i o kontroverzních tématech. Vondráčka kritizuje opozice kvůli setkání s ruskými politiky, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. Premiér Andrej Babiš (ANO) Vondráčka hájí, ale podpořil projednání cesty ve Sněmovně.

Petříček: Vondráček bude po ruské misi s MZV více koordinovat cesty
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Ministr zahraničí sdělil, že se s Vondráčkem domluvil na pravidelných schůzkách k lepší koordinaci zahraniční politiky a pracovních cest poslanců. Cílem podle Petříčka je, aby Česká republika mluvila v zahraničí jedním hlasem. Pro poslance by mohlo ministerstvo organizovat brífinky k aktuálním zahraničněpolitickým tématům a pozicím Česka, doplnil.

Petříček uvedl, že sám bude při setkáních s ruskou stranou mluvit i o kontroverzních tématech, jako jsou otevření ruských archivů, podpora občanské společnosti a lidská práva.

Vondráček se v Rusku sešel s předsedy obou ruských parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu. Podle tamních médií předseda české Sněmovny během návštěvy prohlásil, že protiruské sankce zavedené po anexi Krymu nelze bezprostředně zrušit, ale mělo by se mluvit o jejich objemu a rozsahu. Také uvedl, že o názoru většiny Čechů na Rusko nelze usuzovat z informací českých médií. Vondráčkovy schůzky a výroky kritizuje část sněmovních opozičních stran, Vondráček měl podle nich v Rusku diskutovat i o Krymu nebo kauze novičok. Opozice chce cestu projednat ve Sněmovně.

„Ujistil mě (Vondráček), že tam neměl žádné soukromé schůzky s kontroverzními osobami. Zároveň mě ubezpečil, že při jednáních zvedal téma česko-ruského diskusního fóra a připomínal roli československých legionářů v Rusku,“ uvedl dnes ministr Petříček. Zda mezi tématy, o kterých Vondráček v Rusku mluvil, byly i Krym či novičok, Petříček nesdělil.

Podle médií původně Ministerstvo zahraničí připravovalo kritické prohlášení k Vondráčkově cestě. Petříček ale vydání dokumentu po konzultaci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem zastavil. Ministerstvo to odmítlo komentovat.

Premiér Babiš v neděli v České televizi předsedu Sněmovny hájil. „Vondráček nás reprezentoval skvěle,“ uvedl. Babiš zdůraznil, že Česko stojí za tím, že ruská okupace Krymu je nepřijatelná a že unijní sankce platí, s Ruskem je ale podle něho nutné komunikovat. S diskusí o cestě ANO souhlasí a navrhuje, aby o ní poslanci debatovali ve středu po projednání státního rozpočtu. Se zařazením bodu nesouhlasí pouze KSČM, hnutí SPD se chce hlasování zdržet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peníze z Karibiku roznášeli po Praze. Babiš dál rozjel kauzu Michalik

18:40 Peníze z Karibiku roznášeli po Praze. Babiš dál rozjel kauzu Michalik

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) si ani první adventní neděli nenechal ujít příležitost, aby se p…