Petříček měl o kauze Vrbětice vědět mnohem dříve. Hamáček prý kvůli jeho výstupu podá trestní oznámení

18.04.2021 6:50

Zaskakující ministr zahraničních věcí Jan Hamáček se zásadní informace o údajném podílu Ruska na výbuchu skladu ve Vrběticích podle svých slov dozvěděl až v sobotu dopoledne. V reakci na to zrušil svou cestu do Moskvy, plánovanou na pondělí. Jeho předchůdce Tomáš Petříček ale do novin vykládal, že on není překvapen a informace měl už nějaký čas.

Petříček měl o kauze Vrbětice vědět mnohem dříve. Hamáček prý kvůli jeho výstupu podá trestní oznámení
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích
reklama

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

9%
91%
hlasovalo: 11412 lidí

Jan Hamáček, který kromě ministerstva vnitra zaskakuje také na ministerstvu zahraničí, tvrdí, že informace získal až nedávno. Kdy se to stalo, na to odpovídá Hamáčkovo tvrzení, že v souvislosti s těmito informacemi zrušil svou cestu do Ruska, kterou avizoval v minulém týdnu.

Jan Hamáček byl ještě v pátek v Poslanecké sněmovně terčem hlasité kritiky opozice, která požadovala vysvětlení cesty. Lidovecký poslanec Jan Bartošek od sněmovního pultíku dramaticky a s patřičným komentářem předčítal jména politiků, se kterými se Hamáček měl v Moskvě sejít.

V sobotu v 8:11 ráno se na Hamáčkově Twitteru objevila informace, že do Moskvy nepojede. Vysvětlil to původně tím, že v pondělí bude nutná jeho účast na jednání vlády.

 

 

Toto prohlášení původně vyvolalo o víkendovém dni mnoho veselí.

Ve tři čtvrtě na osm večer se postavil s premiérem Andrejem Babišem před novináře a oznámil zprávu o údajném podílu ruských agentů na výbuchu vojenského skladu ve Vrběticích.

Jan Hamáček byl tedy podle všeho informován až během soboty. Je třeba dodat, že během týdne byl fyzicky indisponován, když se mu v úterý udělalo špatně a spekulovalo se o kolapsu.

„Byl jsem terčem kritiky a dotazů ke své cestě do Ruska, ale nemohl jsem dříve odpovědět vzhledem k vyšetřování. V souvislosti s podezřením jsem svou cestu zrušil. To, co se stalo, je velmi vážné. A jako suverénní stát na to musíme důrazně reagovat,“ napsal poté ministr Hamáček na svůj Facebook.

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček ale pro Deník N uvedl, že on informace o ruském podílu na výbuchu měl už dříve a slova premiéra Babiše jej nepřekvapila. Petříček ministerstvo opustil již v pondělí.

„Není to překvapení. Tyto informace jsem už měl dříve k dispozici, a postup, který dnes představil premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček, odpovídá reakci na takto závažný incident se zapojením tajných služeb,“ sdělil Tomáš Petříček.

A přidal, že bychom měli hledat podporu u spojenců a že „je to další argument, proč brát velmi vážně bezpečnostní rizika v případě strategického projektu výstavby Jaderné elektrárny Dukovany“.

Jan Hamáček na Petříčkova slova reagoval překvapeně: „Nevěřím, že Vám pan Petříček potvrdil cokoliv, co by teoreticky mohlo padnout na jednání, které bylo neveřejné/režimové.“

Podle Deníku N navíc Jan Hamáček chce v souvislosti s Petříčkovým výrokem podat trestní oznámení kvůli ohrožení utajované skutečnosti.

TOMÁŠ PETŘÍČEK V DENÍKU N ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…