Petříček navštíví Gruzii. Chce ji podpořit ve vstupu do NATO a do EU

30.06.2019 8:58

O možnostech rozvoje obchodně-ekonomické spolupráce, ale i o evropských a bezpečnostních otázkách bude v Gruzii mezi 9. a 11. červencem jednat ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Chce vyjádřit podporu územní celistvosti Gruzie i ambicím země na integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici a které v pondělí projedná vláda.

Petříček navštíví Gruzii. Chce ji podpořit ve vstupu do NATO a do EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Petříček se setká se svým protějškem Davidem Zalkalianim, s premiérem Mamukou Bachtadzem, prezidentkou Salome Zurabišviliovou a s předsedou parlamentu Iraklim Kobakhidzem. Ministři zahraničí podepíšou smlouvu o spolupráci v boji proti trestné činnosti a protokol mezi vládami ČR a Gruzie k provádění dohody mezi EU a Gruzií o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob.

Cesty se zúčastní také podnikatelé. Petříček v Tbilisi mimo jiné zahájí česko-gruzínské podnikatelské fórum. Vystoupí na 16. Batumské mezinárodní konferenci, do níž se zapojí ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), zemí Východního partnerství i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Podle Jiřího Preclíka z českého velvyslanectví v Tbilisi skýtá Gruzie i vzhledem k malé byrokracii řadu příležitostí pro zahraniční investice. „V Gruzii chybí základní zpracovatelský průmysl a gruzínská vláda finančně motivuje zahraniční firmy k investicím v této oblasti,“ uvedl letos v dubnu Preclík. Velkou příležitost podle něj představuje také zemědělský sektor, který je značně zastaralý a neefektivní.

Jednou z posledních českých investic v Gruzii byla koupě 179 hektarů pozemků pro výstavbu velkého rekreačního resortu. Dohoda mezi firmou Green Resort, kterou vlastní trojice Čechů a jeden Slovák, a vládou gruzínské autonomní Adžarské repubilky, byla podepsána koncem letošního března.

O Gruzii se v poslední době hovoří zejména v souvislosti se zákazem leteckého spojení s Ruskem, který Moskva vyhlásila minulý týden. Vztahy mezi Ruskem a Gruzií se vyhrotily po krátké válce v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost gruzínských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci.

V posledních dnech gruzínské hlavní město Tbilisi zažilo sérii masových demonstrací, jejichž účastníci požadují demisi ministra vnitra Giorgiho Gacharii. Masové protesty vyvolalo chování ruského poslance Sergeje Gavrilova, který během jednání meziparlamentní unie pravoslavných usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu a hovořil v ruštině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

13:31 Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. St…