Petříček protestuje proti ruskému zákonu. Jde o rok 1968

03.06.2019 16:23

České ministerstvo zahraničí kritizuje návrh ruského zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace Československa z roku 1968 za válečné veterány. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes na twitteru uvedl, že okupace Československa byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem.

Petříček protestuje proti ruskému zákonu. Jde o rok 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministerstvo je znepokojeno odůvodněním návrhu projednávaného ruskými zákonodárci, podle něhož sovětští vojáci potlačili v Československu státní převrat, uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Slovenský premiér Peter Pellegrini v reakci novinářům řekl, že návrh ruského zákona bude jedním z témat jeho nadcházející oficiální návštěvy Moskvy, na které ho bude později v tomto týdnu doprovázet i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. Pellegrini už dříve vojenskou invazi do bývalého Československa a jeho následnou okupaci označil za hrubé porušení mezinárodního práva.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v roce 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. „Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů,“ uvedl dnes Petříček. V roce 2016 tři komunističtí poslanci ruské Státní dumy navrhli přiznat sovětským účastníkům okupace status veteránů, který by bývalým vojákům přinesl sociální výhody. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček dnes ČTK řekl, že návrh nedávno projednali ruští političtí představitelé u kulatého stolu.

Návrh zákona předložila ruská komunistická strana (KSRF), která také zmíněné setkání u kulatého stolu 30. května zorganizovala. Schůzky se podle informace na webu KSRF zúčastnili zástupci všech poslaneckých frakcí, členové výboru pro obranu a představitelé ministerstva zahraničí i společenských organizací. Výsledkem setkání více než 60 účastníků bylo schválení rezoluce s výzvou poslancům, aby předlohu zákona podpořili.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR podle Bucháčka respektuje, že otázky sociální politiky jsou vnitřní záležitostí každé země. „Na straně druhé je však vážně znepokojeno odůvodněním návrhu novely zákona ‚plněním úkolů při potlačení pokusu o státní převrat a při zabezpečení stabilizace situace v ČSSR po dobu rozsáhlé vojensko-strategické operace vojsky členských států Varšavské smlouvy od 21. srpna do listopadu 1968‘,“ sdělil.

Česká republika uzavřela roku 1993 s Ruskem smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci, podle níž mají obě strany vůli skoncovat s totalitní minulostí spojenou právě s okupací v roce 1968. Podle této smlouvy podepsané tehdy prezidenty obou zemí byla okupace nepřípustným použitím síly proti Československu a následné setrvávání sovětských vojsk na československém území bylo neospravedlnitelné. „Předpokládáme, že ruská strana považuje tuto smlouvu za platnou a vyvaruje se kroků, které by její obsah zpochybnily,“ uvedl Bucháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…