Petříčkovo ministerstvo odmítlo odsoudit oceňování banderovců na Ukrajině. Ovčáček píše o vrazích, ostudě a zbabělosti

29.12.2018 18:20

České ministerstvo zahraničí považuje novelizaci ukrajinského zákona o statusu válečných veteránů a garanci jejich sociální ochrany za vnitřní záležitost země. O zákonu píše server Novinky.cz, své vyjádření k tomu poskytl i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Petříčkovo ministerstvo odmítlo odsoudit oceňování banderovců na Ukrajině. Ovčáček píše o vrazích, ostudě a zbabělosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček
reklama

Zákon prohlašuje takzvané banderovce za účastníky boje za nezávislost Ukrajiny ve 20. století. Jak píše server Novinky.cz, banderovské oddíly přitom v roce 1943 zahájily etnické čistky Volyně v severozápadní Ukrajině. Během takzvané krvavé neděle bylo zavražděno na 17 tisíc polských civilistů. Celkem však mohlo být banderovci povražděno až 130 tisíc civilistů. 

Původní text ZDE.

„Se složitými kapitolami dějin se každá země musí vypořádat sama. Není úkolem diplomacie hodnotit nebo zkoumat historii, to je záležitost historiků, nikoliv diplomatů,“ podotkla česká diplomacie. 

„Banderovci masově vraždili Poláky, Židy a volyňské Čechy. České ministerstvo zahraničí k adoraci banderovců na Ukrajině zbaběle mlčí. Kdyby se to dělo v Rusku, zamini bude vydávat tisíce rázných prohlášení. Ostuda,“ píše se následně v prohlášení z Hradu. 

„Prezident republiky veřejně vyzval, aby Česká republika oficiálně protestovala proti velebení válečných zločinců Ukrajinou. Reakcí Petříčkova ministerstva je ostudné strkání hlavy do písku. Oni se ani jediným slovem nezastali českých obětí banderovských vrahů!“ je dále v prohlášení. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…