Petříčkovo ministerstvo se vyjádřilo k výročí referenda na Krymu: Stále jej považujeme za součást Ukrajiny

16.03.2019 19:48

Je tomu pět let, co v kontroverzním referendu schválili obyvatelé ukrajinského Krymu připojení území k Rusku. „Stalo se tak v rozporu s mezinárodním právem,“ připomíná Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve svém sobotním prohlášení k tomuto výročí.

Petříčkovo ministerstvo se vyjádřilo k výročí  referenda na Krymu: Stále jej považujeme za součást Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

„Česká republika stejně jako celá Evropská unie a naprostá většina států světa považuje Krymský poloostrov za součást Ukrajiny,“ uvádí resort ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) v textu k pětiletému výročí události, kdy Ruská federace v přímém rozporu s mezinárodním právem anektovala Krym.

Ministerstvo zahraničních věci připomíná, že použití vojenské síly mocnějším sousedem k zabrání části území sousedního státu jsme ve svých dějinách zažili i my. „Proto anexi Krymu neuznáváme,“ stojí v prohlášení.

  • Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR ZDE

Militarizace krymského území a narušování svobodné plavby v Kerčském průlivu a v Azovském moři Ruskem je podle prohlášení dalším hrubým porušením mezinárodního práva a stability a bezpečnosti v Evropě.

„Na okupovaném Krymu jsou porušována základní lidská a občanská práva, a to nejen jeho původních obyvatel – Krymských Tatarů,“ dodává se v prohlášení.

Závěrem je připojena výzva směrem k Rusku: „Česká republika vyzývá Ruskou federaci k dodržování mezinárodních závazků v oblasti lidských práv, jakož i k okamžitému propuštění Oleha Sencova a dalších neoprávněně zadržovaných ukrajinských občanů, včetně námořníků zajatých při útoku na ukrajinské lodě v listopadu 2018.“

Události na Krymu byly důsledkem krize na Ukrajině, kterou vyvolalo odmítnutí asociační dohody s EU bývalým proruským vedením Ukrajiny, uvedla ČTK. Cesta Krymu, na jehož území se dříve nacházela ukrajinská Krymská autonomní republika a kde Rusko mělo od Ukrajiny dlouhodobě pronajatu sevastopolskou námořní základnu, pod nadvládu Ruska trvala asi tři týdny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nová krize? Všichni se zadluží. Spouštěč už jede. Profesor Staněk šokoval, raději si sedněte

19:19 Nová krize? Všichni se zadluží. Spouštěč už jede. Profesor Staněk šokoval, raději si sedněte

Na webu Kupředu do minulosti proběhl nabitý rozhovor s profesorem Petrem Staňkem. Ten rozhodně divák…