Pieta na pražském Vítkově připomněla 101. výročí vzniku státu

28.10.2019 10:58 | Zprávy
autor: čtk

Politici, zástupci armády, váleční veteráni i zástupci spolků si dnes u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) i předsedové Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Oslavy 101. výročí vyhlášení státu se konají po celém Česku, vyvrcholí večerním udělováním státních vyznamenání na Pražském hradě.

Pieta na pražském Vítkově připomněla 101. výročí vzniku státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pietní akt a udílení nejvyšších vyznamenání resortu obrany při příležitosti uctění památky válečných veteránů na Vítkově

Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově tradičně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu. Nad památníkem prolétly armádní vrtulníky, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách, a za nimi stíhací letouny Gripen.

Zeman se ceremoniálu zúčastnil v těsném doprovodu dvou bodyguardů. Jeho věnec byl podobně jako dřív položen samostatně, zástupci Parlamentu věnce opět položili společně, stejně jako zástupci armády nebo spolků. Na závěr piety zazněla na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kolik bysme podle vás měli dávat na obranu?

Jste pro navýšení rozpočtu na obranu na 5% HDP? Pokud ano, kde na to vzít? To je totiž podle mě to klíčové.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svíčková, ufoni a Zelenskyj za půl mega. Čím se také zabývají na Hradě

18:40 Svíčková, ufoni a Zelenskyj za půl mega. Čím se také zabývají na Hradě

„Žádám o písemnosti, které by měl podepisovat prezident, které povolují neznámým pachatelům rozprašo…