Piráti se zastali Fajta. Přidali však jedno „ale“

09.05.2019 15:43

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt je odborník s velkým mezinárodním renomé, pokud ale panují pochybnosti o hospodaření NGP, je třeba je prošetřit. Na dnešní tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny to řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Zprávu přinesla ČTK.

Piráti se zastali Fajta. Přidali však jedno „ale“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt
reklama

Stejně jako šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval výběr Fajtova dočasného nástupce Ivana Morávka.

Staněk v polovině dubna odvolal Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Vedením NGP pověřil Staněk krizového manažera Morávka, v případě MUO ministr pověřil vedením dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala. Na místa ředitelů vypíše ministerstvo v nejbližší době výběrová řízení.

Morávek byl v minulosti generálním ředitelem firmy Penam Slovakia z holdingu Agrofert, který v minulosti vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). „To, že byl (Fajt) ze dne na den odvolán a nahrazen manažerem Agrofertu, nám přijde velmi zvláštní,“ řekl Ferjenčík. „My jsme obecně velmi skeptičtí k obsazování manažerů Agrofertu do vedoucích funkcí veřejných institucí,“ dodal. Podobně se vyjádřil i Kalousek. Podle něj výběr Morávka do vedení galerie vzbuzuje pochybnosti o kompetentnosti takového rozhodnutí.

Předseda ODS Petr Fiala považuje situaci za velmi vážnou i proto, že se proti ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) postavila velká část kulturní veřejnosti. Jeho odchod z resortu v souvislosti s odvoláním ředitelů požaduje například petice s více než 6 000 signatářů. Staněk podle Fialy nedokázal své kroky vysvětlit odpovídajícím způsobem.

Lidovci kritizovali zejména odvolání ředitele olomouckého muzea Soukupa. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je postup ministra Staňka netransparentní a vzbuzuje podezření, zda nesouvisí s dřívějším Staňkovým působením jako primátora Olomouce.

Podle místopředsedkyně Starostů a nezávislých (STAN) Věry Kovářové na dnešním jednání sněmovního podvýboru pro kultury zazněly od Staňka argumenty, které jsou spíše zástupné. Za Fajtova působení v NGP se podle ní významně zvýšily tržby a návštěvnost, takže po odborné stránce byla galerie vedena dobře. Staňkovy argumenty ohledně externích právních smluv za zhruba 6,3 milionu korun nebo autorské smlouvě na 1,2 milionu korun podle ní také nejsou pádné.

Podle hnutí SPD by bylo odvolání Fajta namístě, pokud by se prokázalo, že skutečně uzavíral smlouvy sám se sebou a měl z toho odměny. Předseda hnutí Tomio Okamura nicméně vyzval i k odvolání Staňka, který je podle něj neviditelný a neodvádí práci, jakou by měl, a dostatečně například nepropaguje Českou republiku v zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…